İşe İade Davası Nasıl Açılır?

0
66

İş güvencesi kanunu 15.03.2003′te yürürlüğe girdi. İlk çıktığında 10 veya daha çok işçisi olan işyerleri kapsam içindeydi fakat 2003 yılı haziran ayında bu sayı 30′a çıkarıldı. Bu nedenle  çalıştığınız işyerinde 30 kişiden az işçi olduğunda dava açma hakkınız olmamaktadır. Fakat çalıştığınız işverenin aynı işkolunda başka işyerleri de varsa bu 30 kişi sayısını sadece kendi işyerinizde değil diğer şubelerin toplamında değerlendirilmelidir.

30 veya daha fazla işçi çalıştıran işyerlerinde, altı aydan fazla çalışmış işçiler için; – İşçinin işten çıkarılması mutlaka yazılı olarak bildirilmeli, – Yazılı bildirilen belgede mutlaka bir sebep olmalı, – Yazılı bildirilen sebep  işverence mutlaka kanıtlanabilir ve doğru olmalı, Kısaca; işten çıkış işlemi yazılı yapılmamışsa, yazılı yapılmış fakat sebep yazılmamışsa veya sebep yazılmış fakat doğru değil veya işverence kanıtlanamaz durumda ise, işçi bir aylık süre içerisinde iş mahkemesine başvurup işe iade davası açabilmektedir.

İşe iade davası nasıl açılır?Normal şartlarda işçilerin işten çıkarılmasında  ilgili yasaya göre önceden bildirme-ihbar şartı vardır. Şöyle ki; İşçinin çalıştığı işyerindeki kıdemi;

– 2 ile 6 ay arasında ise 2 hafta,

– 6 ay ile 18 ay arasında ise 4 hafta

– 18 ay ile 3 yıl arasında ise 6 hafta

– 3 yıldan fazla ise 8 hafta öncesinde işçiye işten çıkarılacağını bildirilip iş arama izni başlatılmak zorundadır. Buna rağmen işveren istediği takdirde bahse konu sürelere ait ücreti- ihbar tazminatı olarak- peşin ödeyerek işçiyi o an  işten çıkarma hakkına da sahiptir.

İşe iade davası nasıl açılır?İşe iade davası açmak için belirlenen süre işten çıkarılan tarihte değil, işten çıkarılacağının öğrenildiği tarihte başlamaktadır.

Bir önceki yazımız olan İşe İade Davası Nasıl Açılır? başlıklı makalemizde İade Davası ve İşe İade Davası Nasıl Açılır hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör