İş Mahkemesi Nedir, İş Mahkemesinin Görevleri Nelerdir?

İş mahkemesi nedir, ş mahkemesinin görevleri nelerdir? İşte, iş mahkemesi hakkında teferruatlı bilgiler sizlerle.

0
85
is mahkemesi

İş Mahkemesi Nedir?

İş mahkemesi, iş hukukuna karşı uygunsuz hallerden dolayı alacaklar, iş davaları, tazminat vb. durumlara bakmakla görevli olan bir mahkemedir. İlgili mahkeme, 7036 sayılı İş Mahkemeleri Kanunu ile teferruatlı bir biçimde ele alınmıştır. İlgili mahkeme, netice itibariyle özel mahkeme değeri taşımasıyla ilk derece mahkemeler arasında yerini almaktadır.

İlgili mahkeme, genel durum itibariyle işçiler ve işverenler arasında meydana gelen her türlü uyuşmazlıklar ile SGK arasındaki her türlü uyuşmazlığı çözen mahkemedir. İlgili mahkemeler özel mahkemeler olduğu için 3 gruba ayrılırlar.

  1. Sulh Hukuk Mahkemeleri,
  2. Asliye Hukuk Mahkemeleri,
  3. Özel Mahkemelerdir. (Ticaret Mahkemesi, Tüketici Mahkemesi, Aile Mahkemesi vb.)

Yukarıda kısaca isimlerini belirttiğimiz 2 mahkeme arasından 2’si oldukça önemlidir. Sulh hukuk mahkemesi ile asliye hukuk mahkemeleri genel itibariyle özel hukuk uyuşmazlıklarına bakan mahkemelerdendir. İlgili mahkemelerden asliye hukuk mahkemeleri asıl görevde iken, sulh hukuk mahkemelerinin görevleri istisnadır. Özel bir kanun maddesiyle sulh hukuk mahkemesine bağlanmayan davalar, genel itibariyle asliye hukuk mahkemeleri tarafından tertip edilir. Kanunda yer alan uyuşmazlıklardan açıkça belirtilen mahkeme o görevi icra eder. Yani, kanunun belirlediği özel mahkeme o davaya kesin suretle bakar. İlgili mahkeme de 7036 sayılı kanun ile teşkil edildiğinden ötürü özel mahkeme görevi almaktadır. Belirli kişiler arasında çıkan her türlü uyuşmazlığa bakmakla görevli tüm mahkemelere “özel mahkeme” statüsünde yerini almaktadır.

İş Mahkemesinin Görevleri Nelerdir?

agitim-ofretim-ceza

  1. İşçiler ile işverenler arasındaki her türlü uyuşmazlıklara bakmakla görevli olan mahkemedir. Ayrıca işçiler hariç tutularak gazetecilerin iş maksadıyla açtığı her tülü fava ya da gemi adamlarının iş maksadıyla açtığı davalarda ilgili mahkemede görülür.

1.A. İşçilerin, ihbar tazminatları, kıdem tazminatları gibi alacaklarıyla ilgili her türlü davalara ilgili mahkemede görülür.

1.B. İşçilerin, fazla mesailerinden doğan hakları, ücret alacakları, yıllık izin ücretleri gibi birçok davaya da ilgili mahkeme bakar.

1.C. İş kazası ile meydana gelen vefat’a da ilgili mahkeme bakar. “maluliyet veya ölüm nedeniyle tazminat davası”

1.D.  İş hukukundan doğan tespit davaları da ilgili mahkemenin bakmakla yükümlü olduğu davalardandır.

1E. İşe iade durumları da ilgili mahkemeler nezdinde görülür.

Bir önceki yazımız olan Suça İştirak Suçu Nedir? başlıklı makalemizde suça azmettirme suçu, Suça İştirak Suçu Nedir? ve suça yardım suçu hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör