İş Kazası Tazminatı

0
123

İnsanlar günlük yaşamlarını sürdürebilmek için işlerde çalışmakta ve belli bir gelir elde etmektedir. Kimi memur olarak çalışırken kimi ise işçi kategorisinde hayatlarını devam ettirmektedir. Genel olarak işçi olan kişilerin karşılaştığı iş kazaları ülkemizde de çok fazla sayıda vardır. Haberlerde haftalık bir iş kazası haberini duymaktayız.

Bu kazalar bizim de başımıza gelebilir ve bu durumlarla karşı karşıya kaldığımız zaman çoğumuz ne yapacağımızı bilmemekteyiz. İş kazası tazminatı hakkında fazla bilgi sahibi olmayan kişilere şu şekilde açıklama yapmak mümkündür. İş kazası ve meslek hastalığı yüzünden bedenen ve ruhen zarar gören işçi, çalıştığı firma aleyhinde dava açma hakkın sahiptir ve madde işçi sözleşmelerinde yer almaktadır.

Borçlar Kanunu’nun 46. Maddesi esas alınarak bu davalarda işlem yapılmaktadır. İşçi anlık olarak gördüğü zararı almakla birlikte bundan sonra aksayacağı işler içinde tazminat davası açarak para karşılığı alabilmektedir.

Sigorta müfettişleri tarafından sorgulanan iş kazalarında müfettişler olay yerine giderek gerekli incelemeleri yapmakta ve not almaktadır. Bununla birlikte olayı görenleri dinleyen müfettişlerin karara varmasında tanıkların konuşmaları büyük önem taşımaktadır. İfadeler alındıktan sonra işçinin kayıtlarına bakılmakta ve sigorta arşivi incelenmektedir. Gerekli bütün incelemelerden sonra rapor mahkemeye sunulmaktadır. İşçi ayrıca kazanın olduğu günden itibaren iş tazminatı faizinin uygulanması için başvuruda bulunabilmektedir. Eğer başınıza sizin de bir iş kazası geldiyse lütfen gerekli prosedürleri okuyarak hakkınızı savununuz.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Kullanımı İçin Püf Noktalar başlıklı makalemizde Kredi Kartı Borç Öğrenme, Kredi Kartı Borç Sorgulama ve Kredi Kartı Kullanımı İçin Püf Noktalar hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör