İş Kazası Tazminatı

0
114

Hayatımızı devam ettirebilmemiz için bazı temel gereksinimlere ihtiyacımız vardır. Bunlar arasında en basiti yemek yemek ve içmektir. Tabi karnımızı doyurmak için de belli bir miktar ücret gereklidir. İnsanlar bu ücreti kazanmak içinde çalışmak zorundadır. Bu döngü içerisinde devam eden hayat bazen olumsuz sonuçları karşımıza çıkarabilmektedir. Bunlar arasında bu döngüyü temelden etkileyen iş kazaları da yer almaktadır. İş kazasından ötürü gerek maddi gerekse manevi açıdan zarara uğrayan kişi büyük iş kazaları sonucunda vücudundan bir parçayı bile kaybedebilmekte ve ileri ki yaşamında çalışamamaktadır.

Bu gibi durumlar başınıza geldiğinde iş kazası tazminatı davası açmanız gerekmektedir. Yaşadığınız kazadan aldığınız maddi ve manevi hasarların hepsi çalıştığınız firma tarafından karşılanmak zorundadır. Burada dikkat edilmesi gereken bir konu vardır ki o da sizin o firmada çalıştığınızı gösteren bir belgedir. Yani sigortasız bir yerde çalışmanız aslında sizin resmi olarak orada çalıştığınız göstermemekle birlikte herhangi bir olay olduğu zaman sorunlar yaşamanıza sebep olacaktır.

İş kazası tazminatı için dava açan kişilerin davaları belli bir düzene göre gitmektedir. Soruşturma müfettişliği gerekli incelemeleri yapmak için kazanın olduğu yere gelmekte ve rapor tutmaktadır. Bununla birlikte olayın görgü tanıklarını dinleyen müfettişler gerekli kararı mahkemeye bildirmektedir. Eğer mahkemeden çıkan sonuç lehinizde ise 60 yaşınıza kadar standart günlük aldığınız fiyattan hesaplanarak maaş almanız mümkündür. Ayrıca yıllık zamlarda ücretinize eklenmektedir.

Bir önceki yazımız olan Anlaşmalı Boşanma Davası başlıklı makalemizde Anlaşmalı Boşanma Davası ve Boşanma Davası hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör