İş Kazası Tazminat Davası Nedir?

İş kazası tazminat davası, bir işyerinde çalışan kişinin iş hasebiyle yaralanan ya da ölümü durumunda açılan davalara denir.

0
158
is mahkemesi

İş Kazası Tazminat Davası Nedir?

İş kazası tazminat davası, bir işyerinde çalışan kişinin iş hasebiyle yaralanan ya da ölümü durumunda, kendisine ya da ailesine tazminat ödenmesi istemiyle açılan davalara denir. İş kazası ile açılan tazminat davası bir maddi davayı teşkil etmektedir.

İlgili durum ile açılan dava, hem işveren gem de işverenlere yani taşeronlara karşı açılabilir. Örnek vermek gerekirse, bir inşaat şirketi taşeron bir şekilde elektrik tesisatını bir başka şirkete vermiş olabilir. Bu durumda bir diğer şirkete verilen taşeron elektrik tesisatını diğer bir şirkete verilebilir. Ya da 2. şirket ile 3. şirket birlikte bir tesisat yapabilirler. Bu durumda elektrik tesisatı ile ilgili iş kazası durumunda 1’inci, 2’nci ve 3’üncü şirketler sorumlu tutulur.

İş Kazasından Sayılan Haller Hangileridir?

İş kazası sayılan haller 5510 Sosyal Sigortalar Kanunu’nda yer alan 13’üncü maddede detaylı şekilde verilmiştir. 5510 Sosyal Sigortalar Kanunu’nda yer ilgili haller şu şekildedir:

  1. İşçinin işveren kişiye ait işyerinde her türlü bedensel ya da ruhsal zarara iş kazası adı verilir. Bu bağlamda işçilerin ne manada vefat ettiği ya da ruhsal olarak etkilendiğinin önemi bulunmamaktadır Burada kıstas işçinin olay anında işyerinde bulunmasıdır. Bu durumda iş kazası olarak kabul görülür. Bu bağlamda iş kazası tazminat davasına dönebilir.
  2. Bir işveren bağlı bulunduğu işyeri dışına gönderilir ve bu bağlamda herhangi bir fiile maruz kalırsa iş kazası olarak kabul edilebilir.
  3. İşveren tarafından yönetilen bir iş hasebiyle işçi kendi hesabına bağımsız bir durumda çalışıyorsa yürütmekte yer aldığı iş hasebiyle her türlü kaza tazminat davası olarak gündeme gelir.
  4. Emziren kadın işçilerin, iş mevzuatlarında yer alan bilgiler ışığında çocuğuna süt vermek için ayrılan zamanlarda maruz kaldığı her tülü durum iş kazasına uygun görülebilir. Örnek vermek gerekirse, çocuğunu emziren bir bayanın üzerine düşen saksı sonucu yaralanma durumu tazminat davası açılabilir.
  5. İşçinin, işverenin sağlamış olduğu taşıt izni sırasında meydana gelen her türlü kaza iş kazalarıdır.

İş Kazası İle İlgili Görevli Mahkeme Hangisidir?

iftira suçu

  1. İlgili durumda genel yetkili mahkeme, davalı gerçek ya da tüzel kişi ise açıldığı gün itibari ile yerleşim yeri mahkemesi tarafından görevlendirilir. Davalı birden fazla kişi ise bunlardan birine yerleşim yeri mahkemeleri bakabilir.
  2. iş kazası yahut zararın ortaya çıktığı durumlarda iş mahkemeleri görev almaktadır.

 

Bir önceki yazımız olan Halkı Askerlikten Soğutma Suçu ve Cezası Nedir? başlıklı makalemizde Halkı Askerlikten Soğutma Suçu, Halkı Askerlikten Soğutma Suçu Nedir? ve Halkı Askerlikten Soğutma Suçunun Cezası Nedir? hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör