İntihara Yönlendirme Suçu ve Cezası Nedir?

İntihara yönlendirme, bilindiği üzere kendi isteği ve doğrultusunda hayatına son vermeye yönelik her türlü unsuru kapsamaktadır.

0
169
trafik güvenliğini tehlikeye sokma

İntihara Yönlendirme Suçu Nedir?

İntihar, bilindiği üzere kendi isteği ve doğrultusunda hayatına son vermeye yönelik her türlü unsuru kapsamaktadır. Genel anlamda bu durum kendi inisiyatifi içerisindedir. Bazen de ilgili suç üzerinde göreceğimiz azmettiricilerin doğrultusunda meydana gelmektedir. İlgili suç 5237 sayılı Türk Ceza Kanunundaki yazılı unsurlara göre belirlenmektedir. Genel manada Türk Ceza Kanununun 84. maddesinde yer alan “Hayata Karşı Suçlar” kategorisinde düzenlenmektedir. İntihara yönlendirme suçu aslında seçimlilik yükümlülüklerini taşıdığı için aşağıda belirteceğimiz hareketlerden en az biriniz oluşması durumunda meydana gelmektedir. Bu hareketler:

  1. İntihara yönelik azmettirme,
  2. İntihara yönelik teşvik etme,
  3. Bir başkasının intihar kararını kuvvetlendirmeye çalışma,
  4. Bir başkasının intiharına yönelik yardımda bulunma.

Yukarıdaki hareketlerden de anlaşılacağı üzere ilgili durumlar intihara yönlendirme suçunu meydana getiren en önemli hususlardır. 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun maddelerindeki ceza hukukuna göre suça iştirak bölümündeki esaslara göre intihar eden değil de, sadece intihara yönlendiren kişinin cezalandırmaya mahkum edilmesi ön görülmüştür.

İntihara Yönlendirme Suçunun Cezası Nedir?

iftira suçu

İntihara yönlendirme suçunun cezası, Türk Ceza Kanununun 84. maddesinde yer alan fıkralara göre belirlenmektedir.

  1. Türk Ceza Kanununun 84. maddesinin 1. fıkrasında yer alan ceza ilk cezayı oluşturur. İlk fıkrada, bir başkasını intihara azmettiren, kararını kuvvetlendiren, yardım eden ve teşvik eden kişilere 2 senden 5 seneye kadar hapis cezası uygun görülmektedir.
  2. Türk Ceza Kanununun 84. maddesinin 2. fıkrasında yer alan ceza ikinci cezadır. İlgili ceza da, intiharın gerçekleştiği durumda kişiye 4 seneden 10 seneye kadar hapis cezası uygun görülmektedir.
  3. Türk Ceza Kanununun 84. maddesinin 3. fıkrasında yer alan ceza ise teşvik edenedir. İlgili maddede bir başkasını intihara yönelik teşvik eden kişiye 3 seneden 8 seneye kadar hapis cezası verilmektedir.
  4. Türk Ceza Kanununun 84. maddesinin 4. fıkrasında yer alan ceza cebir yoluyla işlenen cezaları ihtiva eder. İlgili maddede, intiharın işlem ve sonuçlarını idrak edemeyen veya ortadan kaldırılan kişileri intihara yönelik sevk edenlere tehdit ya da cebir kullanarak intihara mecbur bırakan kişilere kasten adam öldürme suçlarından cezalar verilmektedir.

İntihara Yönlendirme Suçu İle Görevli Mahkeme Hangisidir?

İntihara yönlendirme suçu ile ilgili yargı görevi, asliye ceza mahkemesine verilmiştir.

Ancak, Türk Ceza Kanununun 84. maddesinin 4. fıkrasında yer alan ceza cebir yoluyla işlenen cezaları ihtiva eden suç kasten adam öldürme suçu olduğu için ağır ceza mahkemeleri görev yapar.

Bir önceki yazımız olan Memurların Kardeşlerine Yeşil Pasaport Verilir Mi? başlıklı makalemizde memur, Memurların Kardeşlerine Yeşil Pasaport Verilir Mi? ve Yeşil Pasaport Nedir? hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör