İnsan Ticareti Suçu Ve Cezası Nedir?

İnsan ticareti suçu, zorla çalıştırılmak üzere alı koyulan, bazı hizmetleri verdirmekte mecbur bırakılan ve esaretinden maruz bırakmak doğrultusunda meydana gelir.

0
107
insan ticareti suçu

İnsan Ticareti Suçu Ve Cezası Nedir?

İnsan ticareti suçu, zorla çalıştırılmak üzere alı koyulan, bazı hizmetleri verdirmekte mecbur bırakılan ve esaretinden maruz bırakmak doğrultusunda meydana gelir. Ayrıca bedenindeki organlarının zorla verilmesine zorlanan kadın ya da çocukların tedarik edilmesi kapsamında da meydana gelir. Ancak genel bir tabirle kişilerin bir yerden başka bir yere zorunlu olarak gönderilmesine verilen isimdir. Bu doğrultuda 2. tanım insan ticaretin suçunun en önemli durumudur. Çünkü genel olarak bu suçu işleyen kişiler zorla alı koydukları kişileri bir yerden bir yere götürürler. Götürülen kişilerin genel manada izinleri ve rızası yoktur. Bu götürülmeleri ya çocukları ya da ailesine zarar verilecek tehdidiyle yapılmaktadır. Ailesine zarar gelmesini istemeyen kişiler bu suça alet edilirler.

İlgili suçta öncelikli unsur her zaman mağdurun iradesi dışında gelişmesinden meydana gelmesidir. Mağdur ilk önce kendi rızası ile birlikte zor kullanımı, hile ve ikna durumuna başvurulmasıyla sömürülür. Burada unutulmaması gereken kıstas genel olarak alı konulması yani transfer edilmesidir.

İnsan Ticareti Suçu Ticaretinin Cezası Nedir?

iftira suçu

İnsan ticaretinin suçu, Türk Ceza Kanununun 80. maddesinde yer alan durumlara göre belirlenmektedir. İşte Türk Ceza Kanununun 80. maddesindeki durumlar:

Türk Ceza Kanununun 80. maddesinde yer alan ve ilgili suçu işleyen kişiye 8 seneden 12 seneye kadar hapis cezası uygulanmaktadır. Ayrıca onbin güne kadarda adli para cezası verilir.

İnsan ticareti suçunun meydana gelmesinin ardından tüzel kişiler, vakıf, dernek ya da şirket yani araç olarak kullanıldığı durumlar farklıdır. Eğer araç olarak kullanılmışsa hakkında güvenlik tedbirleri de uygulanır. Örnek vermek gerekirse, nakliyat firmaları ilgili suça karışır ve bu suçtan hüküm giyerse, şirketleri kapatılabilir. Ayrıca himayesinde yer alan mallar müsadere usulüyle himayelerinden alınabilinir.

İnsan ticaretinde her olay gibi teşebbüste mümkün olabilir. Burada kıstas failin hareketleridir. Failin hareketleri şayet suça teşebbüs durumunda ise teşebbüs mümkün olur. Bunun için Türk Ceza Kanununun 35. maddesinde yer alan teşebbüs hükümlerine göre faile verilecek cezada indirim uygulanabilir.

İnsan Ticareti Suçuyla Görevli Mahkeme Hangisidir?

İnsan ticareti suçu işlenir ve hakkında bir dava ön görülürse hangi mahkemeye gidilmelidir? İşte burada suç ağır bir durumda olduğu için ilgili suç,  ağır ceza mahkemesinde sonuçlanmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Tefecilik Suçu ve Cezası Nedir? başlıklı makalemizde tefecilik, tefecilik suçu ve tefecilik suçu ve cezası hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör