İnfaz Koruma Memurları İzolasyon Süreci (Karantina) Ne Zaman Bitecek

Koronavirüs Bilim Kurulu tavsiyeleri üzerine Adalet Bakanlığı, koronavirüs (COVID-19) pandemi nedeniyle (CTE) cezaevlerine ilişkin alınan önlemleri 30 Mayıs 2020 tarihine kadar uzattı. 

0
407

Koronavirüs Bilim Kurulu tavsiyeleri üzerine Adalet Bakanlığı, koronavirüs (COVID-19) pandemi nedeniyle (CTE) cezaevlerine ilişkin alınan önlemleri 30 Mayıs 2020 tarihine kadar uzattı.

Faaliyetler Ertelendi

Bakanlıktan edinilen bilgiye göre; kapalı ve açık cezaevlerindeki avukatların ziyaretleri dahil olmak üzere tüm görüşler, açık cezaevinde kalan hükümlülerin özel izin hakları, güvenlik ve hastalık halleri haricinde yapılacak olan tüm nakil işlemleri, hükümlü kişilerin kurum dışında çalışma işlemleri, sosyal tesisler, lokantalar, kantinler gibi işyurtları faaliyetlerinin 30 Mayıs tarihine kadar ertelendi.

Bunun yanında koğuşlar ile birlikte yapılan faaliyetler, cezaevlerinde ve çocuk evlerinde bulunan görüşme odası kullanımı, cezaevlerinde annesiyle kalan 0 – 6 yaş grubu aralığı çocukların da dışarıda bulunan ebeveynlerine veya yakınlara teslimi uygulamalarının ertelenmeleri yönündeki süre de 30 Mayıs’a kadar uzadı.

Zorunlu Haller Harici Görüşler Yasak

Koronavirüs tedbirlerine istinaden hükümlü ve tutuklu kişilerin aileleri veya yakınları zorunlu hallerde Cumhuriyet Başsavcılığı kararı ile ziyaretlerini gerçekleştirebilecek. Avukatlar ise zorunda olması halinde eldiven, maske takarak önlem aldıktan sonra kapalı görüş faaliyeti gerçekleştirebilecek.

Ceza İnfaz Kurumuna Alınacak Tutuklu ve Hükümlülere Yönelik Yeni Uygulama

Adalet Bakanlığınca alınan yeni karar doğrultusunda cezaevine girecek olan hükümlü ve tutuklulara muayene sırasında PCR testi yapılacak.

Yeni giriş yapacak hükümlü veya tutuklular 14 gün süre boyunca bir kişilik odalarda kalacak ve gerekli sağlık taramaları yapılacak 14 gün tamamlandıktan sonra yeniden numune alınacak ve PCR testi gerçekleştirilecektir.. Yapılacak olan test neticesinde pozitif çıkan olur ise en yakın, hastaneye sevk edilecek.

Mayıs Ayı Sonu İtibariyle Normalleşme Bekleniyor

Tüm bunlara göre yapılan değerlendirme neticesinde, Adalet Bakanının da dediği gibi 1 Haziran itibariyle yavaş yavaş yargıda normalleşme başlayacak. Vakaların yoğun olduğu iller normalleşme sürecinde en sona bırakılacak olup, kısmi bir şekilde CTE infaz koruma memurlarının karantina süreçlerinin, bayramdan sonra sona ermesi bekleniyor.

Koronavirüs Son Durum:

Bugün açıklanan rakamlara göre yeni vaka sayısında geçtiğimiz günlere oranla kısmen artış olduğu dikkatlerden kaçmadı. İşte bugünün rakamları;

15 Mayıs:

Toplam vaka: 146.457

Yapılan test: 38.565

Ölüm sayısı: 4.055 ölüm (Bugün 48 ölüm, 1.708 tanı)

 

Bir önceki yazımız olan AÖF Finaller Online Mi, Nasıl Olacak, Yaz Okulu Açılacak Mı? başlıklı makalemizde Açıköğretim Fakültesi, Anadolu Üniversitesi ve aöf hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör