İftira Suçu ve Cezası Nedir?

İftira suçu, bilindiği üzere suçu işlemediği bilinen bir kişi üzerine suçu işlemiş gibi söylemlerin geneline verilen isimdir.

0
103
nefret ve ayrımcılık suçu

İftira Suçu Nedir?

İftira, basit bir anlatım yapmak gerekirse bir kişiye yapmadığı ya da söylemediği bir şeyi yapmış ya da söylemiş gibi lanse etmeye denir. Örnek vermek gerekirse, bir kişi adam yaralamadığı halde adam yaralanmış gibi lanse ediliyorsa bu düpedüz iftira atıldığını göstermektedir. Daha detaya inecek olursak bir kişiye hukuka aykırı bir biçimde fiili isnat etmeye verilen isimdir. Bu durum failin masumluğunu bildiği bir kişiye suç atmasıyla oluşmaktadır. Bu suçu oluşturması için mağdur kişinin masumluğunu bilmesi yeterlidir.

Başka birine ait bir kimlik bilgisi ya da herhangi bir bilgiyi kullanmakta bu suçu işlemeye sebep oluşturabilir. Failin buradaki amacı kendisine uygulanması planlanan cezayı başkasına uygulatmaya çalışmasıdır. Bu da doğrudan doğruya yapmadığı bir suçu bir bireye atmak demektir. Bu durumda bu suç unsuru meydana gelmektedir.

İtiraf Suçunun Unsurları Nelerdir?

İftira suçu genellikle aniden oluşan bir suçtur. İlgili suç bilindiği üzere tehlikeli suçlar arasında yer almaktadır. Bunun için de atılan iftiranın sonucunda olumsuz herhangi bir durum gelmesi ya da gelmemesi bir şey değiştirmez. İkisi de suç kapsamında incelenmektedir.

İlgili suça en önemli unsurlardan birisi failin kişiye verdiği hukuka aykırı bir isnat uygulamasıdır. Burada anlatılmak istenen şudur. Ahmet’in adam yaralamadığını bilen fail, Polis merkezine giderek Ahmet, Mehmet’i yaraladı. Demektir. Bu durumda mağdura fiili isnat etmiş oluyorsunuz. Bu nedenle ilgili suçu teşkile etmiş bulunuyorsunuz.

İftira Suçunun Cezası Nedir?

iftira suçu

İlgili suç için genel ceza hukuku yani Türk Ceza Hukukuna başvurulmaktadır. Burada Türk Ceza Kanununun 267. maddesi devreye girmektedir. İlgili suçun cezası şu şekildedir:

  1. Türk Ceza Kanununun 267. maddesinin 1. fırkasında yer alan, basit bir şekilde işlenen iftira suçları 1 yıldan 4 yıla kadar cezai işleme tabi tutulmaktadır.
  2. Türk Ceza Kanununun 267. Maddesinin 2. fırkasında yer alan, işlenen suç eğer nitelikli bir durumda ise verilecek ceza yarı oranında arttırılmaktadır. Bu durum failin ilgili suç için maddi deliller üretmesiyle doğru orantılıdır.
  3. Türk Ceza Kanununun 267. maddesinin 3. Fırkasında yer alan, ilgili suç aslında fiili oalrak işlenemediği için kovuşturmaya yer verilmemiştir. Mağdur kişinin aleyhine fiil nedeni ile göz altı ya da tutuklama gibi durumlar dışında verilecek ceza yarı oranında arttırılır.
  4. Türk Ceza Kanununun 267. maddesinin 4. Maddesinde yer alan, 3. Fırkaya ek olarak fail tutuklanmış ise iftira atan kişi hürriyetten yoksun kılma suçlarından da ceza alır.

 

Bir önceki yazımız olan Cumhurbaşkanına Hakaret Suçu ve Cezası Nedir? başlıklı makalemizde cumhurbaşkanına hakaret suçu, cumhurbaşkanına hakaret suçunun cezası ve cumhurbaşkanlığına hakaret hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör