İdari Memurluğu Öğrenciliğe Seçilen Aday, Öğrenime Gitmezse Ne Olur?

İdari puan ile göreve seçilen bir birey, göreve intikal etmezse ne olur? Göreve gelmeyen birey 1 sene memur olma hakkı bulunamaz.

0
27

KPSS Puanı ile İdari Memurluğu Öğrenciliğe Seçilen Aday, Öğrenime Gitmezse Ne Olur?

Birçok kişinin gözü kapalı bir şekilde seçeceği idari memurluğu öğrenciliğine seçildiniz. Gereken mülakatları atlattınız, asil olarak seçilmeye hak kazandınız. Ancak gitmeye pek sıcak bakmadınız. Tercihen evraklarınızı teslim etmekten kaçınarak atandığınız öğrenciliğe gitmediniz. Sizin için güvenlik soruşturmaları da başladı. Ama bu da sizi ikna edemedi ve gitmekten vazgeçtiniz. Bu durum sizler için ilerisi dönemlerde sorun yaratır mı? İşte sorunun cevabı:

Burada 657 sayılı Devlet Memurları Kanununu inceleyeceğiz. 657 sayılı Kanunun 62 ve 63. maddelerinde ilk kez ataması gerçekleşen kişilerin göreve katılma süreleri verilmiştir. İlgili maddelerde, “ Kişiler ikamet ettikleri yerdeki bir memuriyete atanıyorsa onay tebliğini izleyen gün göreve katılmalıdır. Şayet farklı gölgedeki bir kişi göreve atanırsa tebliğin geldiği günü izleyen zamanın ardından 15 gün içerisinde göreve gelmelidir. Eğer belge üzerinde zorunlu sebepler baş göstermeksizin göreve kendi isteğinizle gelmezseniz 1 yıl süre ile memur olarak atanmanız mümkün olmayacaktır. Eğer belge üzerinde sizleri zorlayacak bir durum baş gösterirse göreve atanmanız için 2 ay süre tanınmaktadır. Şayet bu süre içerisinde de göreve katılmamanız halinde atanmanız iptal edilmektedir. Ancak askerlik durumunda olan kişiler için bu durum farklılık gösterir. Bir kişi ilgili memuriyete atanır ve bu anda askerde ise verilecek 2 ay süre uzatılır. Askerin geleceği gün kadar süre verilir ve ardından göreve çağrılır.

2020-KPSS

Kamu görevine ilk kez atanacaklar için ise, yapılan sınavlar hakkında bildirilen genel yönetmelikteki 2. maddede ilgili durum gözlemlenir. İlgili maddeye göre, “ ilgili yönetmelik durumları içerisinde yapılacak merkezi yerleştirme durumunda B gurubuna ait olan herhangi bir pozisyon ya da kadroya getirilen aday, bir sonraki alımlar için yerleştirilmesinde esas alınan puan ile tercih yapamazlar” ifadesi yer almaktadır. Bu gruptaki pozisyon ve kadrolar, kamu iktisadi teşebbüsteki sözleşmeli pozisyonlar ile birlikte memur kadrolarından oluşmaktadır.

En çok sorulan soruların içerisinde yer alan ‘bir memuriyete yerleştirilip görev intikal edilmemesi durumunda ne olur?’ sorusuna yanıt aradık. Bu durumda 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 62 ve 63. maddelerindeki ifadelere değinmiş oldu. Kısaca özet geçmek gerekirse, ilgili maddelerde verilen günler içerisinde ilgili memuriyete intikal etmemeni durumunda 1 sene boyunca devlet memuru olmak ihtimaliniz bulunmuyor.

Bir önceki yazımız olan Sözleşmesini Fesheden 4 Yıllık Tekniker Tazminat Alabilir Mi? başlıklı makalemizde 4 yıllık sözleşmeli çalışan tekniker tazminat alabilir mi, sözleşmeli çalışan tazminat ve sözleşmeli personel hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oy
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör