İdari İzinde Olan Memur, Hafta Sonu Mesaiye Çağrılabilir Mi?

İdari izinde olan memur, hafta sonu mesaiye çağrılabilir mi? 657 sayılı kanunun 99 ve 101. maddeleri ışığında böyle bir hakları bulunmaktadır. İşte tüm detaylar.

0
27

İdari İzinde bulunan Memur, Hafta Sonu Mesaiye Çağrılabilir mi?

İçinde bulunduğumuz Koronavirüs bağlamında sitemize gelen birçok sorunun içeriisnde bu tip sorular en rehavet görenleridir. Bu soruların içerisinde en çok sorulanlardan birisi de kamu kurumların mamur olarak görev yapan ve idari izinde olan memurların hafta sonunu mesaide geçirip geçirememesi ile ilgili olanıdır.

Bu duruma istinaden cevabımızda, Şubat ayının ortalarından bu yana belirlenemez ve hatta neredeyse çok zor şartlarda engellenebilen Koronavirüs salgını ile karşı karşıyayız. Bu salgın döneminde en önemli yasaklama ve önlemlerden biride memurların idari izinlere çıkarılmasıydı.

Koroanvirüs hasebiyle 29 Mayıs 2020 yılında bir genelge yayımlanmış ve resmi belge ile resmi kurum ya da kuruluşlarda alınacak tedbirler kapsamında 2020 yılında 8 sayılı kanunun oluşturulmuştu. Bu genelge ile ilk önce kimlerin idari izinli olup olmadığı belirlenmişti. Hatta idari izinde oalcaklarında bu dönemde fiili olarak işlerini yerine getirdikleri hükmü bile vardı. Bu kişilerin özlük haklarının saklı tutulacağı, personellerin amirlerinin izni dışında görev yerlerinden ayrılamayacağı gibi hükümler vardı. Bu maddenin devamında ise şöyle bir beyan buluyor. Personellerin hizmetlerine ihtiyaç duyulduklarında amirleri tarafından çağrıldıklarında hemen göreve döneceklerdir. Bu hükme bağlanması oldukça önemlidir.

657 Sayılı Kanuna Göre:

memur

Diğer yandan da 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun 99. maddesinde yer alan, “Memurların haftalık çalışma saatleri 40 saattir.” İbaresi bulunmaktadır. Buradaki düzen ve nizama göre devlet memurlarının izinleri Cumartesi ve Pazar günleridir.

Ancak bu kanunlarda düzenlemeler Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile yapılabilmektedir. Cumhurbaşkanlığı kararnamesine dayanılarak hazırlanan düzenleme de hizmetlerin göz önüne alınmasıyla birlikte farklı çalışma saatleri düzenlenebilir. Cumhurbaşkanı hizmetlerin gerektirdiği durumlarda hafta sonları tatilini düzenleyerek başka bir güne alınmasına karar verebilir.

Ayrıca 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun 101. maddesinde yer alan, ilk fıkrada bu durum ile ilgili ibareler yer alır. İlgili maddede, “Günün 24 saatinde devamlılık arz eden hizmetlerde çalışan devlet memurlarının çalışma saatlerini kurumlar değiştirebilirler.” hükümleri yer almaktadır.

657 sayılı Devlet Memuru Kanununun 99 ve 101. maddelerinden bir çıkarım elde ettik. İlgili maddelerde belirtilen durumlarda idari izindeki kişilerin mesaiye çağırılmaları gündeme gelebilir. 99. maddede Cumartesi ve Pazar tatilinin başka bir güne ertelenmesi ve 101. maddedeki 24 saatlik işlerdeki saatlerin değişmesi dolayısıyla hafta sonu mesailere çağırmalar olabilir. Bu kapsamın dışında kalacak olursa hafta sonu çalışmanın bir diğer durumu ise fazla çalışmak doğrultusunda gerçekleşebilir. Bu durumda 178. madde devreye girer. İlgili maddede hafta sonunu kapsayacak şekilde fazla çalışma da uygulanabilir.

Bir önceki yazımız olan Devlet Memurları Görevleri Dışında Çiftçilik Yapabilir Mi? başlıklı makalemizde çiftçilik, devlet memurları ve memur hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oy
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör