Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması (HAGB) Nedir

Hükmün açıklanmasının geri bırakılması aslında bir kişi hakkında beraat kararı verilmez, bunun üzerine ceza da verilirse, bu ceza da 2 yıldan az bir hapis cezası ya da adli para cezası ise mahkeme kararıyla cezanın hükmü geri bırakılıyor.

1
326

Hükmün açıklanmasının geri bırakılması (HAGB), genel olarak bu ismi mahkemelerde 5 yıllık denetimli serbest bırakıldı, 3 yıllık denetimli serbest bırakıldı gibi söylemlerle duyarız. HAGB aslında tam olarak ne anlama geliyor?  Hükmün açıklanmasının geri bırakılması ilk olarak 2006 yılında ceza kanununa eklendi. Eklenirken de bir sebebi vardı. Aslında bir sanık işlediği suçtan ötürü hapis cezası alırsa (bu ceza da 2 yıldan az bir hapis cezası ise) ya da adli para cezası ise mahkeme kararıyla cezanın hükmü geri bırakılıyor. Şimdi burada bir soru daha karşımıza çıkıyor. Verilen hükmün açıklanmasının geri bırakılması durumu ne kadar sürüyor? Kısaca geri bırakılması durumu kaç sene sürüyor?

Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması (HAGB) ne kadar sürer?

Bir birey mahkeme kararıyla ceza alacak. Ancak gerek idari para ve 2 yıldan az hapis cezası sonucunda hükmün açıklanmasının geri bırakılması durumu cereyan ediyor. İşte, Ceza Muhakemesii Kanunu burada kişiye 5 yıllık süre tanıyor. Halk ağzında dolaşan “5 yıl suç işlemezsen davan düşer” cümle konuyu daha iyi anlatmaktadır. Eğer 5 sene suç işlememe durumunda hükmün açıklanmasının geri bırakılması sonucunda dava düşmektedir. Bu durum aslında sanığa 2. şansı vermek gibidir. Adeta “5 yıl içerisinde bir suç daha işlersen, kesin olarak hapis cezasına çarptırılacaksın” demenin bir diğer yoludur.

Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması (HAGB) Nedir Şartları nelerdir?

Hükmün açıklanmasının geri bırakılması (HAGB) kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Aslında şartları herkes için aynı değildir. Peki, şartları nedir?

  1. Disiplin Mahkemesi Kanununun 477 sayılı kanununda yer alan 63/2 maddesindeki, disiplin suçlarının herhangi birini işleyen kişiler hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılması işlemi uygulanamaz. Ancak 26.02.2008 tarihi öncesinde bir ceza uygulanmışsa hükmün açıklanmasının geri bırakılması işlemi uygulanabilir.

2.Çek Kanununun 5./0. Maddelerinde yer alan Karşılıksız çek işlemi suçlarından ceza alan kimseler hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılması işlemi uygulanmaz.

  1. İmar Kirliliğine sebep olan kişiler, kısaca belediyelerin sınırları içerisinde yer alan alanlara izinsiz imar yapanlar hükmün açıklanmasının geri bırakılması işleminden yararlanamazlar.
  2. Yargılama esnasında mahkemede bir daha suç işlemeyeceğiniz adına kanaatlerin oluşması gerekmektedir.
  3. Hükmün açıklanmasının geri bırakılması işleminin uygulanması için, işlediğiniz suçun mağdurlarının uğradığı zararların karşılanması gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Cezaevi İnfaz Kurumu kâtibi nedir? Şartları nelerdir? başlıklı makalemizde Ceza İnfaz katibi şartları nedir?, Ceza Kâtibi ne kadar maaş alır? ve Cezaevi İnfaz Kurumu katibinin görevi nedir? hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
1 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör

[…] bir makale yayımlamıştık. İlgili makalede 2 yılın altında cezası bulunan kimselere hükmün açıklanmasının geri bırakılması uygulanması uygulanır demiştik. Hükmün cezasının geri bırakılması, kaybolmuş veya hata […]