Hızlı yazmak için on parmak gerekli değil!

Hızlı yazmak için on parmak gerekli değil!

Hızlı yazmak için on parmak gerekli değil!

Finlandiya Aalto Üniversitesinden bir grup araştırmacı geniş bir yaş ve beceri grubunu kapsayan 30 kişinin yazım davranışını incelediler. Elde edilen sonuçlar şaşırtıcı. Araştırma sonucuna göre on parmakla hızlı yazmak için yazma kursu almanız gerektiğine dair inanışı ortadan kaldırıyor.

On parmak yazma kursu alan kişilerin yazarken sadece 6 parmağını kullandıkları gibi bu kişilerin benzer bir ortalama hız ve performans gösterdikleri gözlemlenmiştir.

Yapılan bu araştırma insanların nasıl yazdıklarını araştıran ilk çalışmadır. Adayların yazarken parmak hareketlerinin tam olarak kaydedilmesi için optik hareket yakalama sistemini kullanıldı. Parmakların eklemlerine yansıtıcı işaretleyiciler yerleştirerek  kızılötesi kamera ile pozisyonları kaydedildi.

Dr. Daryl Weir “Bir insana yazarken hangi parmaklarını daha çok kullandığını sorduğunuzda, çok fazla şey söyleyemez. Çünkü bunu bilmez. Fakat hareket izleme verileri bu sorunun cevabını bizlere vermektedir ve  hangi parmağın hangi tuşa kaç defa bastığını tam olarak bizlere söyleyebilir.” diye açıklıyor.

Araştırmada kullanılan hareket yakalama verileri, yazarken kullanılan parmak sayısı yerine, yazma hızını öngören başka faktörlerin olduğunu göstermiştir. Örneğin, kullanıcılar parmaklarını klavyenin üzerindeki tuşlarda gezdirmek yerine  tek bir pozisyonda parmaklarını sabit tutmayı öğrenmişler ve daha sonra belirli bir harfi yazmak için sürekli aynı parmağı kullanmaya devam etmektedir. Bir nevi yazarken de bir takım alışkanlıklarımızdan kurtulamamıyoruz.

İlginç olan sonuçlardan biri de yapılan testte çoğu katılımcı sol ve sağ elini çok farklı şekilde kullandı. Sol el her zaman aynı pozisyonda sabit dururken, sağ el çok sayıda bir harften diğerine sıkça hareket etti. Bazı kullanıcılar  yazarken  shift tuşunu kullanmak yerine caps lock tuşunu kullanmayı tercih ederken, boşluk çubuğuna vurmak için de her iki başparmağı birlikte kullanmayı sıkça tercih etmişlerdir.

İlginç bir şekilde, gruplarda çok yavaş yazan katılımcılarda, çok hızlı yazan katılımcılarda hepsi aynı stratejiyi kullandılar.

Beğen  
Yazar

Bir Cevap Yazın

You must be logged in to post a comment.