Hırsızlık Suçu ve Cezası Nedir?

Hırsızlık suçu, başkasına ait olan bir malın kendisi ya da başkasının maddi çıkarları için izinsiz bir şekilde kullanılmasına verilen isimdir.

0
196
hırsızlık suçu

Hırsızlık Suçu Nedir?

Hırsızlık, basit bir tabiler başkasına ait olan bir malı kişinin izni olmadan alıp kullanmaya verilen isimdir. Aslında kişinin mülkü konumda yer alan malın kişinin izni olmadan kendi yararında ya da başkasının yararına kullanmaya da denir. Burada kıstas kendin ya da başkası için kullanılmaya yönelik değişkenlik göstermemektedir. Kişinin rızası olmadan kimin için kullanıldığı fark etmeksizin hırsızlık suçunu oluşturmaktadır. Aslında hırsızlık suçları, kişinin maddi durumuna zarar vermek ve kendi maddi durumuna çıkar elde ettirmek için işlenen suçlardandır.

Hırsızlık Suçunun Unsurları Nelerdi?

A. Taşınır Mallara Karşı Hırsızlık

Belirli bir ekonomik değere sahip olan her türlü eşya “mal” değerinde bulunur. Bunun içim malların taşınabilir olması yani, Araba, bisiklet, cüzdan vb. mallar taşınır mallar kategorisinde yer alırlar. Bu durumda çalınan taşınabilir mallar ekonomik değerde olduğundan gerekli suçu oluştururlar. Ekonomik değeri olmayan hiçbir mal ilgili suça girmez.

B. Açıkta Bırakılan Eşya’ya Karşı Hırsızlık suçu ve Cezası Nedir?

Adı üstünde açık mekanlarda bırakılan örneğin, park, bahçe, sokak, sahil kenarlarında bırakılan eşyaların tümünün çalınması bu kategoride incelenmektedir. Bu durumda basit hırsızlık suçlarının temelleri atılmaktadır. Basit hırsızlık suçunun geneli Türk Ceza Kanununun 141. maddesinde yargılar ile düzenlenmektedir.

Ancak örnek vermek gerekirse tarlalarda yetişen ve açıkta kalmış bulunan malların çalınması nitelikli hırsızlık suçunu teşkil etmektedir.

Basit hırsızlık suçunun unsurları:

 1. İnşaatta bırakılmış inşaat malzemeleri dışındaki malların çalınması,
 2. İnşaatta çalışan işçilerin açıkta bıraktıkları eşyalar,
 3. Çocuk ya da Pazar arabalarındaki açıkta bırakılan eşyaların çalınması,
 4. Parkta oturan kişilerin bankların üzerinde bıraktıkları eşyaların çalınması,
 5. Ev taşırken kısa süreliğine kapıda bırakılan eşyaların çalınması,
 6. Pazar tezgahlarında ya da pazarda bırakılan malların çalınması,
 7. Plajlarda bırakılan eşyaların çalınması basit hırsızlık suçlarını oluşturan en önemli unsurlardır.

Bu doğrultu da basit hırsızlık suçunun cezası 1 seneden 3 seneye kadar hapis cezasını ihtiva etmektedir.

Nitelikli Hırsızlık Suçunun Cezası Nedir?

suc-islemeye-tahrik

Nitelikli bir biçimde işlenen hırsızlık suçu, Türk Ceza Kanununun 142. maddesinde düzenlenen şartlarla ifade edilmektedir.

Hırsızlık Suçu;

 1. Türk Ceza Kanununun 142. maddesinin 1. fırkasının a ibaresinde yazan, İbadet alanlarında ya da kamu kurumlarında yer alan eşyaların hakkındaki suçlar,
 2. . Türk Ceza Kanununun 142. maddesinin 1. fırkasının c ibaresinde Varış yerleri, dolmuş durakları ya da dolmuşlardaki eşyaların çalınması ilişkin suçları işleyenler 3 seneden 7 seneye kadar hapis cezasına çarptırılırlar.
 3. Hırsızlık Suçları;
 4. Türk Ceza Kanununun 142. maddesinin 2. fırkasının a ibaresinde Kişinin ölmesinden ya da malını koruyamamasından,
 5. Türk Ceza Kanununun 142. maddesinin 1. fırkasının b ibaresinde yazan, elde veya üstte bulunan eşyaların çalınması ile ilişkili cezalara 5 seneden 10 seneye kadar hapis cezası uygulanmaktadır.

Bir önceki yazımız olan İftira Suçu ve Cezası Nedir? başlıklı makalemizde iftira suçu, iftira suçu nedir ve iftira suçunun cezası nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör