Halkı Askerlikten Soğutma Suçu ve Cezası Nedir?

Halkı askerlikten soğutma suçu, adı üstünde askerlik çağına gelmiş ya da askerlikte olan bireyi askerlikten soğutmaya vesile etme suçudur.

0
101
trafik güvenliğini tehlikeye sokma

Halkı Askerlikten Soğutma Suçu Nedir?

Halkı askerlikten soğutma suçu, adı üstünde askerlik çağına gelmiş ya da askerlikte olan bireyi askerlikten soğutmaya vesile etme suçudur. Aslında vatan borcunun ödenmesi için askerlik şartı aranmaktadır. Bu bağlamda vatan borcunu ödeyecek kişiye karşı tekli, propaganda ya da zorunlu hallerde bırakma durumunda meydana gelir. İlgili suç genel manada Türk Ceza Kanununun 318’inci maddesinde yer alan “Milli Savunmaya Karşı Suçlar” kategorisinde düzenlenmektedir.

Halkı Askerlikten Soğutma Suçunun Unsurları Nedir?

İlgili suçun unsurları, Türk Ceza Kanununun 318’inci maddesinde yer alan durumlar ile belirtilmektedir. İlgili madde, halk tabanını askerlik hizmetlerinden soğutacak herhangi bir etkinlik, teşvikte yahut telkinde bulunma durumları ile işlendiği bildirilir. Ayrıca halka karşı propaganda düzenlemekte ilgili suçu meydana getiren unsurlardandır. Vatan’ın düşmanlar karşısında korunması durumu için her Türk vatandaşı askerlik vazifesini yerine getirmelidir. Bu durum tamamen vatandaşlık görevleri arasında yer almaktadır. İşte, bu vatan borcunu ödemek isteyen bireylere karşı telkinlerde, propagandalarda bulunarak askerlikten soğutan kişiler ilgili suçu işler. ilgili suç, aslında tek kişinin yapabileceği bir suç olarak da görülmektedir.

Halkı askerlikten soğutma suçu, teşvik ve telkin yolu ile yapılması, sözlü, işaretli ya da küçültücü durumlarla cereyan etmekle de meydana gelebilir. Bunların arasında teşvik ve telkinler daha kişisel olmakla birlikte bir kişiyi ihtiva eder. Ancak propaganda gibi durumlar daha geniş bir kitleyi kontrol etmektedir.

Ayrıca, Türk Ceza Kanununun 318’inci maddesinin son fıkrasında basın ve yayın yolu ile işlenen unsurları da söz konusudur. Bu bağlamda basın ve yayın yolu ile işlenen suçlar daha ağır sonuçlar doğurmaktadır.

Halkı Askerlikten Soğutma Suçunun Cezası Nedir?

iftira suçu

Halkı askerlikten soğutma suçu, Türk Ceza Kanununun 318’inci maddesindeki fıkralar ile cezalandırılır. Türk Ceza Kanununun 318’inci maddesinde yer alan “Milli Savunmaya Karşı Suçlar” kategorisinde yer alan cezalar şu şekildedir:

  1. Türk Ceza Kanununun 318’inci maddesinin 1’in fıkrasındaki suç durumu teşvik, telkin ya da propaganda sonucu oluşan durumudur. Bu bağlamda ilgili suçu propaganda, telkin ya da teşvik ile işleyen kişiye 6 aydan 2 seneye kadar hapis cezası uygun görülmektedir.
  2. Türk Ceza Kanununun 318’inci maddesinin 2’in fıkrasındaki suç durumu basın ve yayın yolu ile işlenen durumudur. Bu bağlamda basın ve yayın yolu ile işlenen halkı askerlikten soğutma suçu, 1’inci fıkradaki suçun 2 katı oranındadır.

Bir önceki yazımız olan Gizli Kalması Gereken Bilgilerin Açığa Çıkarılma Suçu başlıklı makalemizde Gizli Kalması Gereken Bilgilerin Açığa Çıkarılma Suçu, Gizli Kalması Gereken Bilgilerin Açığa Çıkarılma Suçu görevli mahkeme ve Gizli Kalması Gereken Bilgilerin Açığa Çıkarılma Suçu unsurları hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör