Haksız Arama Suçu ve Cezası Nedir?

Haksız arama suçu, bir kişini üzeri ya da eşyalarının bir kamu görevlisi tarafından hukuka aykırı biçimde aranmasıyla meydana gelir.

0
88
suc-islemeye-tahrik

Haksız Arama Suçu Nedir?

Haksız arama suçu, genel manada bir kişini üzeri ya da eşyalarının bir kamu görevlisi tarafından hukuka aykırı bir biçimde aranmasıyla meydana getirilen suç türüdür. Genel anlamda bir kamu memurunun ve bir de mağdurun olmasıyla meydana gelir. Kamu görevlisi hukuka aykırı bir biçimde, izni olmadan kişinin zerini ya da eşyalarını ararsa bu ilgili suç bir üst merciye taşınır.

Haksız yere arama suçu, 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun “ Hürriyete Karşı Suçlar” kategorisinde düzenlenmektedir. Ancak bu suçun bir kıstası vardır o da bir kamu görevlisi tarafından işlenmesidir. İlgili suç aslında mağdurunun hem onuruna karşı saldırı durumu oluşturduğundan hem de özel hayatının gizliliğini ihlal ettiğinden önemli suçlar arasındadır.

Haksız Arama Suçunu Meydana Getiren Durumlar Nelerdir?

  1. Kişinin hareket özgürlüğünü ilgili suç üzerinden sınırlamış ya da hareket özgürlüğünü sınırlamış ise fail kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma suçunu meydana getirmiş olur.
  2. Haksız yere arama yapma esnasında mağdura karşı zor kullanan memur cebir suçunu meydana getirmiş oluyor.
  3. İlgili suç üzerinden mağdura karşı tehdit savrulması tehdit suçunu meydana getirmektedir.
  4. İlgili suç belli şartların oluşması halinde özel hayatın gizliliğini ihlal eden suçu da meydana getirir.
  5. Eşya ya da üst aramasında hukuka aykırı bir durumda iken konuta girilmesi halinde konut dokunulmazlığını ihlal suçu meydana getirilmiş oluyor.

Yukarıda bulunan tüm suçlarda ilgili suçun unsurlarıyla meydana gelmektedir.

Haksız Arama Suçunun Cezası Nedir?

iftira suçu

Haksız arama suçunun temel anlamı, bir kişinin üzerini ya da eşyasını hukuka aykırı olarak aramaya verilen isimdir. Bu durum bir kamu personeli üzerinden gerçekleşmektedir. İlgili suçu işleyen kişiler Türk Ceza Kanununun 120. maddesinde yer alan husus üzerinden cezalandırılmaktadır.

Türk Ceza Kanununun 120. maddesinde yer alan hukuka aykırı bir durumda kişinin üzerini ya da eşyasını arayan memura üç aydan 1 seneye kadar hapis cezası uygun görülmektedir.

Haksız Arama Suçu İle Görevli Mahkeme Hangisidir?

Haksız arama suçu meydana geldi ve Türk Ceza Kanununun 120. maddesinde yer alan cezalar uygun görülmesi için karar meciği olan mahkemeye başvurulması gerekmektedir. Bunun içinde ilgili suçun cezasının görülmesi asliye ceza mahkemesinin görevleri arasına girmektedir.

Bir önceki yazımız olan Yaşı Beklemeden İstifa Eden Memur, Emeklilik İkramiyesi Alabilir Mi? başlıklı makalemizde emeklilik, emeklilik ikramiyesi ve Emeklilik İkramiyesi Alabilir Mi? hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör