Hakkı Olmayan Yere Tecavüz Suçu ve Cezası Nedir?

Hakkı olmayan yere tecavüz suçu, bir başkasına ait olan yere izni olmadan ya da zorla kabaca tabirle çökmeye verilen isimdir.

0
239
memur alımı

Hakkı Olmayan Yere Tecavüz Suçu Nedir?

Hakkı olmayan yere tecavüz suçu, aslında bir kişinin hakkının bulunmadığı ve izni de olmadığı bir yere müdahale etmek ile anlatılmaktadır. Daha basit anlatmak gerekirse, yayla, sulak, köy meraları gibi bölgelerdeki ayrılan bölmelerini izinsiz bir biçimde kullanır ve tecavüz edilirse ilgili suç meydana gelmektedir. İlgili suç, hakkı olmayan bir yere tecavüz suçu olarak anımsatılırken Türk Ceza Kanununun “ Malvarlığına karşı işlenen suçlar” kategorisinde düzenlenmektedir. İlgili suç 3 temel unsura bağlamaktadır.

  1. Haksız bir davranış ya da işleyiş ile başka bir kimseye ait olan taşınamaz yerlerine tecavüz suçu ilk unsurudur. Bu durumda Türk Ceza Kanununun 154. maddesinin 1. fıkrasındaki ceza uygun görülür.
  2. Sulak, köy merası ya da yayla gibi yerlerin köylülerin kullanımını bırakılan yerlere tecavüz suçu 2. unsurdur. Türk Ceza Kanununun 154. maddesinin 2. fıkrasındaki ceza uygun görülür.
  3. Özel ya da kamusal alanlardaki sularla ilgili tecavüz suçları 3. Unsurdandır. Türk Ceza Kanununun 154. maddesinin 3. fıkrasındaki ceza uygun görülür.

Hakkı Olmayan Yere Tecavüz Suçlarının Cezası Nedir?

agir-ceza-mahkemesi

Hakkı olmadığı yere tecavüz ederek kendi istediği gibi şekil veren faillere su cezalar uygun görülmektedir:

  1. Eklentilerine veya Taşınmazına karşı tecavüz suçları: Herhangi bir hakka dayanmaksızın başkasının himayesindeki yerlere tecavüz suçundan meydana gelir. Sınırlarını değiştirmek ya da bölgeyi değiştirmek haliyle yön veren veya işgal eden kişi mağdur tarafından şikâyet edilir. Bu durumda Türk Ceza Kanununun 154. maddesinin 1. fıkrasında yer alan, altı aydan 3 seneye kadar hapis cezası ve bin güne kadar adli para cezası verilir.
  2. Köylülerin yararlanması için bırakılan mallara tecavüz suçu: Köylülerin ortak yararlanması ya da bireysel yaralarına bırakılan bir yeri, sulak, yol vb. gibi malların üzerinde tecavüz suçlarından meydana gelir. Türk Ceza Kanununun 154. maddesinin 2. fıkrasında yer alan, altı aydan 3 seneye kadar hapis cezası ve bin güne kadar adli para cezası uygun görülmektedir.
  3. Suların meralarının değiştirilmesi suçu: İlgili suç kamuya ya da özel kişilerin himayelerinde yer alan suların yerlerinin değiştirilmesi suçundan meydana gelir. Türk Ceza Kanununun 154. maddesinin 3. fıkrasında yer alan, altı aydan 3 seneye kadar hapis cezası ve bin güne kadar adli para cezası uygun görülmektedir.

Hakkı Olmayan Yere Tecavüz Suçu İle Görevli Mahkeme Hangisidir?

İlgili suçun işlenmesi durumunda asliye ceza mahkemesi görev yapmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Zehirli Madde Suçu ve Cezası Nedir? başlıklı makalemizde zehirli madde, zehirli madde katma ve Zehirli Madde Suçu ve Cezası Nedir? hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör