Hakaret Suçu ve Cezası Nedir?

Hakaret Suçu ve Cezası Nedir? Hakaret suçu, bir kişinin onur, şeref ve haysiyetini zedeleyecek her türlü söylemin bütünüdür.

0
211
nefret ve ayrımcılık suçu

Hakaret Suçu Nedir?

Hakaret suçu, bir bireyin şeref, onu ve saygınlığını etkileyebilecek ve onu rencide edecek her türlü söylemlerin vücut bulduğu cezaların tümüdür.  Bu suç genel olarak fiili sövme yolunu başvurularak kişinin şeref, onur ve saygınlığını zedeleyebilecek saldırılarına sonucunda oluşmaktadır. Burada belirli olan kural kişinin her türlü saygınlığını üçüncü kişiler ya da topluma açık bir alanda fiili olarak rencide durumunda oluşmaktadır.

Hakaret Suçunu Meydana Getiren Sözlerle Nedir?

Aslında bu suçun meydana gelmesine neden olan olguları saymakla bitirmeyiz. Özetle anlatacaksak yukarıdaki paragrafta belirtildiği gibi bir bireyin onu ve saygınlığını zedeleyecek her türlü söylem bu cezayı meydana getirmektedir. Ancak bir kişiye alenen “aptal, geri zekâlı, şerefsiz, haysiyetsiz,  hayvan vb.” kelimeler kullanıldığı sözcükler kesin olarak hakaret suçunu meydana getiren sözler olarak nitelendirilmektedir.

Bir kişinin mevcut olan fiziksel ya da psikolojik özelliklerini söyleyerek hakaret etmek bu suçu oluşturan en önemli durumdur. Örnek vermek gerekirse, gözünde bozukluk olan ve bu neticede göremeyen bir kişiye “kör adam” derseniz onun onurunu ve şerefini zedelemiş olduğunuz için bu tür cezayı işlemiş oluyorsunuz.

Ancak Türk halkının genel olarak lügatinde yer alan beddua nidaları suç unsurunu oluşturmamaktadır. Örnek vermek gerekirse, “cehenneme kadar yolun var” dendiğinde bu suç hakaret suçlarının dışında kalmaktadır. Yargıtay bu sözleri beddua niteliği taşıdığı için bu suç için kapsam dışı tutar.

Hakaret Suçunu Cezası Nedir?

hakaret-sucu

Bu suçun unsurları da önemlidir. Unsurların arasında basit şekilde onur kırıcı suç, nitelikli onur kırıcı suç ve alenen onur kırıcı söz vb. suçlar yer almaktadır.

Basit Onur Kırıcı Suçun Cezası:

Burada kıstas kamu görevli olup olmamanızdan kaynaklanmaktadır. Eğer kamu görevlisi değilsiniz ya da hakaret edilen kişi kamu görevlisi değilse, oluşabilecek onur kırıcı sözlerden dolayı Türk Ceza Kanununun 125. maddesinde yer alan 1. fırkasında yer alan, 3 aydan 2 yıla kadar cezası uygun görülür.

Nitelikli Onur Kırıcı Suçun Cezası:

Bu suçun kıstası kamu görevlisi olmak ve kişinin inançları, dini ve özgürlüklerini hedef göstererek işlenen suç bu kapsamda değerlendirilir. Bu suçun işlenmesi durumunda Türk Ceza Kanununun 125. maddesinin 3. fırkasında yer alan 1 yıl ile 2 yıl arası ceza uygun görülmektedir.

Şayet sağlık kurumu ve kamuda görev yapan ya da sağlık personeli ile yardımcı sağlık personellerine yapılacak suçlar 7243 sayılı Kanunun 28. maddesine göre, yarı oranında arttırılmaktadır.

Bu suçun birçok çeşidi vardır. Ne yazık ki hepsine yer veremedik. Bunun için daha detaylı bilgi edinmek isterseniz, Türk Ceza Kanununa göz atmalısınız.

Hakaret Suçunda Hangi Mahkeme Görevlidir?

Bu suç ile gündeme gelen bir kişi kesin olarak asliye mahkemelerine gönderilir.

Bir önceki yazımız olan Taksirle Adam Yaralama Suçu ve Cezası Nedir? başlıklı makalemizde Taksirle Adam Yaralama Suçu v ve Taksirle Adam Yaralama Suçu ve Cezası Nedir? hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör