Haberleşmenin Engellenmesi Suçu ve Cezası Nedir?

Haberleşmenin engellenmesi suçu, Türk Ceza Kanununun da yer alan 124. maddedeki “Hürriyete Karşı suçlar” arasında yer alan suçlardandır.

0
176

Haberleşmenin Engellenmesi Suçu ve Cezası Nedir?

Haberleşmenin engellenmesi suçu, kamu kurumları ya da kişilerin kendileri aralarında yaptıkları haberleşmeyi ya da yayın organlarının yayınlarının hukuka aykırı bir şekilde engellenmesi durumuyla meydana gelen suçtur. Haberleşmenin engellenmesi suçu, Türk Ceza Kanununun da yer alan 124. maddede belirtilen “Hürriyete Karşı suçlar” arasında yer alan suçlardandır. İlgili suça örnek vermek gerekirse, bir kişiye gelen mektubu okumaması için yırtmak gösterilebilir. Bu durumda bir haberleşmenin engellenmesi suçu meydana geliyor. Örnekleri çoğaltabiliriz, örneğin telefon konuşmasını engellemek için bir düzenek hazırlamak en önemli suçlardandır.

İlgili suç genel anlamda kasıtlı olarak işlenen suçlardandır. Çünkü haberleşmenin engellenmesi kişi kontrolünde olan bir durumdur. Örnek vermek gerekirse üstteki mektup hadisesi bu durumu en iyi anlatan durumdur. Mektubu yırtmak kasıtlı yani sizin elinizde bile isteye yaptığınız bir hadisedir. Ya da telefon görüşmesini engellemek amacıyla telefon bağlantısının kesilmesi de bu durumun kasten işlenen suçlardan olduğunu kanıtlar niteliktedir. Ancak, telefon direğine bağladığı bir hayvanın telefon direğini düşürmesi ile haberleşmenin kesilmesi durumunda taksirle işlenen bir suç meydana gelmez. Burada kıstas failin genel anlamda haberleşmeyi engelleyecek bir kastının olmasıdır. Failin amacı doğrudan doğruya haberleşmeyi engellemeye engel teşkil ettirmesidir. Ya da haberleşme amacıyla kullanan telefon kablolarının çalınması da ilgili suçu oluşturmaz. Çünkü fail doğrudan doğruya bir hırsızlık suçunu işlemiş oluyor.

İlgili suç genel anlamda bilişim ve teknolojinin gelişmesinin ardından meydana gelen suçlardandır. Burada araç tamamiyle teknoloji aletleridir. Örnek vermek gerekirse günümüzdeki sosyal paylaşım platformları üzerindeki haberleşmelere engel teşkil etmekte ilgili suçu meydana getirmektedir. Ayrıca bilgisayara gönderilen virüs hasebiyle e-posta yollamayan kişiye karşı da bu suç teşkil edilmiş oluyor.

Haberleşmenin engellenmesi Suçunun Cezası Nedir?

iftira suçu

İlgili suç Türk Ceza Kanununun 124. maddesinde yer alan fıkralarla cezaya kavuşturulur. İşte, cezaları şunlardır:

  1. 1.Fıkra: Bireyle arasındaki haberleşmeye engel teşkil edecek hukuka aykırı bir durumun gelişmesi halinde faile, 6 aydan 2 seneye kadar hapis cezası ve adli para cezası uygun görülür.
  2. 2.Fıkra: Kamu kurumları arasındaki haberleşmeye engel teşkil edecek hukuka aykırı bir durumu oluşturan kişiye 1 seneden 5 seneye kadar hapis cezası uygun görülür.
  3. 3. Fıkra: Basın ve yayın organları yolu ile haberleşmenin hukuka aykırı durumda engellenmesi halinde kişiye, 2. fıkradaki ceza uygun görülür.

Bir önceki yazımız olan Tüketici Mahkemesi Nedir? başlıklı makalemizde Asliye hukuk mahkemeleri, Sulh hukuk mahkemeleri ve tüketici mahkemesi hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör