Görevi Başındayken Vefat Eden Memurun Ölüm Yardımını Kim Yatırır?

Görevi esnasında vefat eden 6534’e bağlı memurun, annesine, babasına, eşine ve çocuklarına ilgili kanundaki şartlara göre aylık maaş bağlanır. işte detaylar.

0
153

Görevi Başındayken Vefat Eden Memurun Ölüm Yardımını Kim Yatırır?

Son günlerde nadiren de olsa mesaj kutumuza baktığımızda bu sorunun sorulduğunu gördük. Genel anlamda babasının ya da 1. dereceden akrabasını kaybedenler vefatın ardından yardımın kimler tarafından yapıldığını araştırmaktadır. Bizlerde bugün “görevi başındayken vefat eden memurun ölüm yardımını kim yatırır” sorusuna cevap arayacağız.

İlk olarak “görevi başındayken vefat eden memurun ölüm yardımını kim yatırır” adlı yazımız için 5434 sayılı Kanunu baz alacağız. Aslında bu soruyu 5434’e tabi bir memurun görevi başında iken vefat etmesinin ardından aylık bağlanma usulü nasıl olur? Biçiminde cevaplamalıyız. Ancak başlığımızı kanunla bağdaştırmadan genel kapsamda aldık.

5334 sayılı Emekli Sandığı Kanununa ilişkin görevinde yer alan memur, yani burada 2008 yılının Ekim ayını baz alıyoruz, bu tarihte göreve başlamış olan memurun görevi başında iken vefatının ardından hak sahibi olduğu durumları belirteceğiz.

Görevi esnasında vefat eden 5434’e bağlı memurun, annesine, babasına, eşine ve çocuklarına ilgili kanundaki şartlara göre aylık maaş bağlanır. Burada eşine dul maaşı, annesi, babası ve çocuklarına ise yetim aylıkları bağlanır.

Bununla birlikte 5434’e bağlı memurun vefat eden kişinin tam yılına karşılık emeklilik maaşı ve ikramiye ödemeleri yapılmaktadır.

Ayrıca, 5434’e bağlı memurların görevde bulundukları kurumlardan görev esnasında vefat etmesinin ardından ölüm yardımı da yapılmaktadır.

Hak sahiplerinin aylık bağlanması işlemleri için;

  1. 5434 sayılı Kanuna tabi memurun yakınları hak sahipliğinden doğan hakları için aylık bağlanmasıyla doğru orantılı olarak ilgili kurumlara müracaat yapmış olması gerekmektedir.
  2. 5434 sayılı Kanuna tabi memurun kurumlardaki müracaat ve vefat ettiği süreye kadar hizmet ettiği süreyi gösteren belge ile Sosyal Güvenlik Kurumuna gidilmesi gerekmektedir.
  3. Bu sürecin ardından SGK, 5434 sayılı Kanuna tabi olan memurun vefatının ardından gelecek ayın onbeşinde geçerli olarak aylık bağlandığını belirtir. Yani 12 Eylül 2020 yılında vefat eden bir memurun tüm durumları halledilir ve gerekli yerlere başvurusu yapıldığı taktirde 15 Eylül 2020’de aylığı bağlanır.
  4. Aylık bağlama durumu esnasında 5434’e bağlı memurun görev süresini göz önüne olarak verilecek emekli ikramiyesi, veraset ya da yakınlarına paylaştırılmak üzere gündeme getirilir.
  5. SGK, vefat eden memurun yakınına ölüm yardımı da yapar.

Sonuç olarak, görevi başında vefat eden bir memurun tüm belgeleri hazır bir şekilde ilgili yerlere müracaat edilmişse, aylık bağlanması için beklenmesi gerekmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan Mühürde Sahtecilik Suçu ve Cezası Nedir? başlıklı makalemizde mühürde sahte, mühürde sahtecilik suçu ve mühürde sahtecilik suçunun cezası hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör