Görevde Yükselme Ve Unvan Değişikliği Sınavı Ne Zaman?

Görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavı başvurusu ne zaman? Şartları neler? Sıkça sorulan soru ve cevapları için tıklayınız.

0
418

Görevde yükselme, kamuda görev yapan memurların bulunduğu görevinden yüksek bir göreve geçmesi için uygulanan prosedürdür. Görevden yükselmek için kamudaki memurların “Görevden yükselme” ismindeki sınava girmesi gerekmektedir.

Görevde Yükselme Sınavı Ne Zaman Yapılacak?

Kamu memurlarının bir üst mevkiye geçebilmesi için yapılan “görevden yükselme sınavı” 05 Eylül 2020 tarihi itibariyle Ankara’da yapılacak

Görevde Yükselme Sınavı Başvurusu Ne Zaman Başlayacak?

Görevde yükselme sınavı başvurusu 03 Temmuz 2020 ile 10 Temmuz 2020 tarihinde başlayıp 10 Temmuz 2020 tarihinde bitecek. İlgili tarihler arasında yapılacak başvuru harici başvurular kabul edilmeyecektir.

Unvan Değişikliği Nedir?

Unvan değişikliği, kamuda farklı bir unvanla görev alan bireyin, bir üst unvana yükselmesini sağlayan bir prosedürdür. Unvan değişikliği de, görevden yükselmede olduğu gibi sınav ile belirlenir.

Unvan Değişikliği Sınavı Başvurusu Ne Zaman Başlayacak?

Unvan Değişikliği Sınavı Başvurusu  03 Temmuz 2020 tarihinde başlayıp 10 Temmuz 2020 tarihi mesai saati bitene kadar devam edecek.

Görevde Yükselme Sınavı Şartları Nelerdir?

A. Genel Şartlar:

 1. Görevden yükselme sınavının 10 Temmuz 2020 öncesin üç yıl içerisinde denetim elemanlarının ilgili kamu personeli hakkında zayıf raporu vermemiş olmak.
 2. İlanı bulunan kadro için gerekli personel bulunmaması durumunda Bakanlık bünyesinde en az 2 yıl çalışmış olmak.
 3. Görevde yükselme sınavına ilişkin olarak yazılı ve sözlü sınavlarda başarı elde etmiş olmak.Mübaşir, zabıt kâtibi, memur ya da şoför kadrolarına ilişkin yardımcı sınıfların birinde görev yapıyor olmak.

B. Özel Şartlar:

 1. Yazı işleri müdürlüğü kadrosuna ilişkin:
 2. En az dört yıllık yüksek öğretim, meslek yüksek okulu, adalet yüksek okulu ya da fakültelerinin adalet bölümlerinden ya da adalet meslek eğitim ön lisanlarından mezun olmak.

3. Zabıt kâtibi kadrosu, Şoför kadrosu, Bilgi işlem şif’i kadrosu, memur kadrosu vb. kadrolara ilişkin şartlar içi: tıklayınız.

Unvan Değişikliği Sınavı Şartları Nelerdir?

 1. Unvan değişikliği sınavının 10 Temmuz 2020 öncesin üç yıl içerisinde denetim elemanlarının ilgili kamu personeli hakkında zayıf raporu vermemiş olmak.
 2. İlanı bulunan kadro için gerekli personel bulunmaması durumunda Bakanlık bünyesinde en az 2 yıl çalışmış olmak.
 3. Adalet Bakanlığının Memur Sınavı, Nakil ve Atama yönetmeliğinde belirtilen diğer şartları taşıyor olmak.
 4. Unvan değişikliği sınavına ilişkin olarak yazılı ve sözlü sınavlarda başarı elde etmiş olmak.Unvan değişikliği sınavına ilişkin tüm şartlara ulaşmak için tıklayınız.

  Sıkça Sorulan Sorular:

  görevden yükselme

  1. Görevde yükselme sınavı ve unvan değişikliği sınavına başvuracak personeller her iki sınava da başvuruda bulunabilir mi?

  Cevap: Adalet Bakanlığının Görevden Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliğinin 9. Maddesinin 4. Fırkasında yer alan bilgiler ışığında, “Başvurulardaki şartları taşıyan personellerin ilgili pozisyonlardan birine başvuru yapabilmektedir” ifade edilir.

  Diğer sıkça sorulan sorulara ulaşmak için tıklayınız.

Bir önceki yazımız olan Basit Yargılama Usulü Nedir? Hangi Hallerde Uygulanır? başlıklı makalemizde Basit Yargılama Usulü Hangi Hallerde Uygulanır? ve Basit Yargılama Usulü Nedir? hakkında bilgiler verilmektedir.

5 1 oy
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör