Göçmen Kaçakçılığı Suçu ve Cezası Nedir?

Göçmen kaçakçılığı suçu ve cezası, bir ülke vatandaşını diğer bir ülkeye maddi beklentiler ışığında kaçak yollarla göç ettirme suçudur. Türk Ceza Kanununa göre cezalandırılır.

0
242
göçmen kaçakçılığı

Göçmen Kaçakçılığı Nedir?

Göçmen kaçakçılığı, kısa bir tabirle başka ülke vatandaşının bir başka ülkeye kaçak yollarla gitmesine verilen isimdir. Türkiye Cumhuriyetinde bu durumun maddi çıkar elde etmek maksadıyla işlenmektedir.  Bir ülke vatandaşını diğer bir ülke sınırları içerisine kaçak yollarla sokmasına denir. Bu durum Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisine sokulacak göçmenler doğrultusunda meydana gelir. Ayrıca Türk Ceza Kanununun 79. maddesinde yer alan ibarelerle açıklanır. Örnek: “Maddi çıkar etmek maksadıyla Türkiye içerisinde kaçak yollarla insan sokma ya da Türkiye Cumhuriyeti dışına çıkarılmasına imkan sağlama durumunda gerçekleşmektedir” ibaresi ile belirtilmektedir.

Göçmen Kaçakçılığı Suçu Unsurları Nedir?

Türk Ceza Kanununun 79. maddesinin 1. fıkrasında yer alan, ilgili suç, maddi bir yarar elde etmek amacıyla seçimlilik hareketleri ile bir binden işlenmesi durumunda meydana gelir.

  1. Türk Ceza Kanununun 79. maddesinin 1. fıkrasının A bendinde yer alan, yabancı bir kişinin yasal olmayan yollar ile birlikte ülke içerisine sokulması,
  2. Türk Ceza Kanununun 79. maddesinin 1. fıkrasının B bendinde yer alan, ülke içerisine sokulmuş ve ülke içerisinde kalmasına yönelik çalışmalar ve yardım ve yataklık sağlanması,
  3. Türk Ceza Kanununun 79. maddesinin 1. fıkrasının C bendinde yer alan, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ya da yabancıların yurt dışına çıkarılmasına yardım sağlaması ön önemli unsurlarındandır.

Göçmen Kaçakçılığı Suçunun Cezası Nedir?

Göçmen kaçakçılığı suçuna ilişkili olarak cezası tamamen şu şekildedir:

iftira suçu

İlgili ceza için Türk Ceza Kanununun 79. maddesinin 1. fıkrasına bakacağız. Dolaylı olarak ya da doğrudan doğruya kişilerden maddi beklenti ve menfaati doğrultusunda yasal olmayacak bir şekilde İşlenmektedir. Ayrıca, yabancı bir kişiyi Türkiye’ye sokmak ya da ülkede kalmasını sağlamak içinde meydana gelir. Türk vatandaşı ya da başka bir ülkeye mensup insanı yurt dışına kaçak imkanlarla yollayan kişi, 3 seneden 8 seneye kadar hapis cezası ve on bin güne kadar adli para cezasına çarptırılmaktadır.

Göçmen Kaçakçılığı İçin İstenen Nitelikler Şunlardır:

  1. Türk Ceza Kanununun 79. maddesinin 2. fıkrasında yer alan, işlenen suçun mağdurun hayati bakımından bir tehlike oluşturmasıyla doğru orantılıdır. Bu durumda onur kırıcı muameleye maruz kalan kişi için fail verilecek cezanın yarısından 3’te 2’si kadar arttırılmaktadır.
  2. Türk Ceza Kanununun 79. maddesinin 3. fıkrasında yer alan, ilgili suçun suç işlemek ve örgüt kurma suçu içerisine giren suç ile işlenir. Bu durumda işlenen suça verilecek ceza yarı oranında arttırılmaktadır.
  3. Türk Ceza Kanununun 79. maddesinin 4. fıkrasında yer alan, ilgili suç tüzel kişi için faaliyetler çevresinde işlenir. Bu durumda tüzel kişi hakkında güvenlik tedbirleri hüküm olunmaktadır.

Göçmen Kaçakçılığı Suçu İçin Hangi Mahkeme Görevlidir?

İlgili suç için asliye ceza mahkemesi görev yapmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Kaçmaya İmkan Sağlama Suçu ve Cezası Nedir? başlıklı makalemizde Kaçmaya imkan sağlama suç ve Kaçmaya imkan sağlama suçu cezası hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör