Gizli Kalması Gereken Bilgilerin Açığa Çıkarılma Suçu

Gizli kalması gereken bilgilerin açığa çıkarılma suçu, 5237 sayılı Türk Ceza Kanununda yer alan 330’uncu madde uyarınca değerlendirilir.

0
183
cinsel saldırı suçu

Gizli Kalması Gereken Bilgilerin Açığa Çıkarılma Suçu

Gizli kalması gereken bilgilerin açığa çıkarılma suçu, genel anlamda gizli bir bilginin açığa çıkarılması gibi basit bir açıklaması vardır. Her devletin gizli kalması gereken bir takım bilgileri vardır. İşte, bu bilgilerin açığa çıkarılmasının ardından meydana gelen suç ilgili suçu oluşturmaktadır. İlgili suç, 5237 sayılı Türk Ceza Kanununda yer alan 330’uncu madde uyarınca değerlendirilir. Türk Ceza Kanununda yer alan 330’uncu maddede belirtilen “Devlet Sıralarını Açığa Çıkarma ve Casusluk Suçu” kategorisinde düzenlenmektedir.

Gizli Kalması Gereken Bilgilerin Açığa Çıkarılması Suçunun Unsurları Nelerdir?

Türk Ceza Kanununun 330’uncu maddesinde yer alan yargılara göre, Devletin güvenlik ya da dış siyasetini yaralayacak nitelikteki gizli bilgilerin siyasi ya da askeri casusluk maksadıyla çıkarılması ilk unsurlarındandır.

Yargıtay’ın açıklamalarına göre bu suçlardan korunması amaçlanan durum devletin güvenliğini, iç ya da dış siyasal savunmasındaki menfaatlerinden kaynaklanmaktadır. İlgili suçun konusuna bakıldığında; devletin güvenliğini ve iç ya da dış siyasetine yarar sağlamasındaki belgelerin gizli kalması amaçları güdülmektedir. Gizlilikteki amaçta yegana devletin iç ya da dış siyasetinin güvende olmasıdır. Devletin siyasetini iç ya da dış durumunu tehlikeye sokacak her bilgi devletin için sır olarak kalması gerekmektedir. Bu bağlamda devlete ait gizli bilgilerin açığa çıkarılması durumu suç olarak görülmektedir.

Gizli Kalması Gereken Bilgilerin Açığa Çıkarılması Suçunun Cezası Nedir?

iftira suçu

İlgili suç, 5237 sayılı Türk Ceza Kanununda yer alan 330’uncu madde uyarınca değerlendirilir. Türk Ceza Kanununda yer alan 330’uncu maddede belirtilen “Devlet Sıralarını Açığa Çıkarma ve Casusluk Suçu” kategorisinde düzenlenmektedir.

  1. Türk Ceza Kanununun 330’uncu maddesinde yer alan 1’inci fıkrada müebbet hapis cezası açıklanır. Bu bağlamda devletin iç ve dış güvenliğini tehdide sokacak herhangi bir gizli bilginin açığa çıkarılmasında askeri ya da casusluk durumu öngörülürse faile müebbet hapis cezası verilir.
  2. . Türk Ceza Kanununun 330’uncu maddesinde yer alan 2’inci fıkrada da müebbet hapis cezası açıklanır. Bu bağlamda, ilgili suç devletin savaş hazırlığı, savaş etkinliği ya da savaş hareketleri durumunda olduğu taktirde müebbet cezası uygun görülür.

Gizli Kalması Gereken Bilgilerin Açığa Çıkarılması Suçu İle Görevi Mahkeme Hangisidir?

İlgili suçun meydana gelmesi ve failinin yakalanması durumunda yargılamaya başvurulur. Bu bağlamda failin yargılanmasına vesile olan mahkeme ağır ceza mahkemesidir.

 

Bir önceki yazımız olan Aile Mahkemesi Nedir? Aile Mahkemesinin Görevleri başlıklı makalemizde Aile Mahkemesi Nedir? ve Aile Mahkemesinin Görevleri hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör