Eziyet Suçu ve Cezası Nedir?

0
190
eziyet suçu

Eziyet Suçu Nedir?

Eziyet, bir kimsenin onuru ile bağdaşmayacak, aşağılama ve acı çektirme gibi durumlara yol açabilecek sistematik ve sürekli bir biçimde devam edilen fiile verilen isimdir. Genel manada basit bir anlatımla belirtecek olursak, eziyet bir kimseye acı çektirmek gayesiyle meydana gelen bir durumdur. Burada belirtmek isteriz ki acı çekmekten yana aşağılama ve onurla bağdaşmayan bir takım durumlarında fiili olarak arz edilmesiyle de meydana getirilebilir. Burada kıstasın acı çekmek olduğu kanısına varılmaması gerekmektedir. Eziyet suçu da yukarıda bahsedilen durumlar ile meydana gelmektedir.

Eziyet Suçunun Unsurları ve Şartları Nedir?

Eziyet suçu, genel manada kamu görevlilerinin işlemiş olduğu işkence suçunun sivil vatandaşlar tarafından meydana getirilmesi gibi de anlaşılmaktadır. Eziyet suçu ile işkence suçunun unsurları genel manada aynı sayılabilir. Çünkü iki durumda da insanın onuru ile bağdaşmayacak şekilde aşağılama ve acı çektirme durumları birdir.  Ancak, burada bir ayrım vardır. Eziyet suçunu kamu görevlileri işlerken, eziyet suçunu sivil vatandaşlar işler. Burada kıstak failin kamu görevlisi mi yoksa vatandaş mı olmasından kaynaklanır.

Eziyet suçu, mağdurunun psikolojisini uzun süreli bir biçimde tahrip etmesi yönüyle sürekli arz eden bir fiil olduğundan ayrı bir suç olarak da gündeme gelmiştir.

Türk Ceza Kanununun 96. maddesinde yer alan durumlarda, “ bir kimseye eziyet çektirmeye yol açacak davranışlar” şeklindeki ibarelere yer verilmiştir. Ancak açıklık getirilmemiştir. İlgili suç için maddi unsuru Yargıtay kararı şekillendirir. Bu durumlar üzerinden aşağıda verilen davranışlardan biri işlendiğinde ilgili suç meydana gelir.

  1. Mağduru aç ve susuz bırakmak,
  2. Mağduru çıplak bir şekilde dolaştırmak,
  3. Mağduru evin içine hapis etmek,
  4. Mağdura dışkı yedirmek ve idrar içitmek,
  5. Mağduru belli aralıklarla korkutma, dövme ve aşağılama,
  6. Mağduru bağlayarak üzerine yılan, köpek vb. korkutucu hayvanları salmak.

İlgili suç işlenirken, başka bir suçta bu suça entegre edilirse en ağır ceza verilir.

Eziyet Suçunun Cezası Nedir?

agir-ceza-mahkemesi

İlgili suçun cezası şu şekildedir.

  1. Türk Ceza Kanununun 96. maddesinin 1. fıkrasında yer alan cezalar ön ayak olur. İlgili maddede bir kimseye eziyet çekmeye yol açacak her türlü davranışı gerçekleştiren fail hakkında 2 seneden 5 seneye kadar hapis cezası verilir.

Türk Ceza Kanunun 96. maddesinin 2. fıkrasına göre;

  1. İlgili suç bir çocuğa, ruh ve beden bakımından kendisine savunamayacak kişiye ya da gebe bir kadına karşı uygulandığında,
  2. Altsoy y da üstsoy, babalık, analık ya da eşe karşı uygulandığında kişi hakkında 3 seneden 8 seneye kadar hapis cezası verilir.

Bir önceki yazımız olan Kişinin Hatırasına Hakaret Suçu ve Cezası Nedir? başlıklı makalemizde Kişinin Hatırasına Hakaret Suçu Nedir?, Kişinin Hatırasına Hakaret Suçu ve Cezası Nedir? ve Kişinin Hatırasına Karşı Hakaret Suçunun Unsurları Nelerdir? hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör