Engelli Memurlar İçerisinden Hangilerinde Emeklilik İçin Yaş Şartı Aranmaz?

Engelli memurlar içerisinden hangilerinde emeklilik için yaş şartı aranmaz? İşte, engelli memurların emeklilik hususundaki detaylar sizlerle.

0
176

Engelli Memurlar İçerisinden Hangilerinde Emeklilik İçin Yaş Şartı Aranmaz?

Kamuların bünyesinde istihdam edilen engelli memurların en merak ettiği sorulardan birisi de, “hangi engel durumunda emeklilik yaş şartı aranmıyor” sorusudur. Genel anlamda internet sitemizden bizlere ulaşan vatandaşlarımız ilgili soruları da beraberinde iletiyor. Genel anlamda en çok sorulan soruların arasında da engelli memurlarının yaş şartları idi. Bizler de engelli memurlarımızın emeklilik yaş şartı ile ilgili teferruatları araştırmak istedik. Umarız sizlere yardımcı olabileceğimiz kelamları da beraberinde sunabiliriz. İşte başlıyoruz.

Genel mana da engelli memurlarımız, 534 sayılı Kanuna tabi olarak ilgili kurumdaki memurluğa atanırlar. Bu durumda memurluğunu icra ettiren memur, haklarını araştırmaya girer ve engelli memurların yaş şartı aranıp aranmadığını merak eder. İşte, biz de bugün engelli memurlarımızın emeklilik şartlarına göz atacağız.

engelli memurlar

5434 sayılı Kanuna Bağlı Olan Engelli Memurlarımız Emeklilik yolunda Nasıl Bir Yol İzlemelidir?

5434 sayılı Kanuna tabi olan engelli memurlarımız emeklilik yolunda nasıl bir yol izlemelidir? Öncelikle bu durumu beyan etmemiz gerekecek. Öncelikle 2008 yılının Ekim ayının öncesinde memurluğa adım atan memurlarımız 5434 sayılı Kanuna tabidirler.

5434 sayılı Kanuna göre engelli durumunda yani mevzuatında göreve başlayan memurlar, engelli olan ve en az %40 ölçüsünde bir engeli olan memurlar, göreve başlamalarının ardından 15 sene görevini icra etmek zorundadır. Buradaki zorunluluk emeklilik için olan bölümüdür. Engelli memurlarımız 15 senenin ardından dilerlerse emekli olabilirler. Hatta isterlerse emeklilik aylığı da bağlanabilir.

Memurların 15 sene hizmet süresi içine dahil edilmek üzere önceden çalıştıkları sigortalı işlerdeki süreleri de dahil edilmektedir.

Engelli memurlarımızı diğer vatandaşlardan ayırt eden bir durumu da emeklilik yaşındaki şartlardır. Engelli memurlarımız için herhangi bir emeklilik yaşı şartı koşulmaz. Ancak engellilikten dolayı emeklilik maaşının bağlanmasında bir tür şart silsilesi mevcuttur. Bu şart ise kesin surette emeklilik talebinde bulunan engelli memurun, bu talepte bulunduğu süre zarfında emeklilik durumu devam ediyor olmasıdır.

Engel dolayısıyla emekli edilecek memurun alacağı ikramiye; tahsil durumu, kademesi, memurun hizmet süresi, ve görevi gibi durumlar neticesinde netlik kazanır.

Engelli Memurlar İçin Emekliliğin Hak Kazanma Süresi Ne Kadardır?

Yukarıda da teferruatlı olarak belirttiğimiz emeklilik süresi, 15 senedir. Yani, memurluğa 25 Eylül 2005 yılında atandığınızı varsayalım. Emeklilik talep edeceğiniz tarihte 25 Eylül 2020 olacaktır. Bu durum için tek şart 15 sene gibi uzun bir periyotta görev yapıyor olmanızdır.

Bir önceki yazımız olan Memurlara Kıdem Tazminatından Kötü Haber Geldi başlıklı makalemizde 8 eylül 1999, devlet memur ve işçi hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör