Enflasyon farkında son durum!

Enflasyon farkında son durum!

Milyonlarca memur ve memur emeklisinin gözü Ekim ayı enflasyon rakamlarında. Döviz kurlarında yaşanan gerileme ve enflasyonla mücadele programı nedeniyle Ekim ayı enflasyon rakamlarının düşük çıkması bekleniyor. Piyasalarda beklenti 2.05 ile 1.99 arasında. Bu durumda, Ekim ayı itibariyle enflasyon farkı nasıl şekillenecek. İşte detaylar:

2018 yılın Temmuz ayında memurlara ve memur emeklilerine yılın ikinci yarısı için yüzde 3.5 zam verildi. Toplu sözleşme hükümleri gereği, 2019 yılının ilk yarısı içinde Ocak ayında yüzde 4 zam verilecek.

Ancak, her altı aylık dönem sonunda rutin zammın dışında enflasyon farkı da yansıtılıyor. Böyle olunca, gözler her ay açıklanan enflasyon farkına çevriliyor.

Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında enflasyon farkı için baz alınan TÜFE rakamları yüksek çıktı.Üç aylık enflasyon 0.55+2.30+6.30: 9.15 olarak gerçekleşti. Yüzde 3.5 oranındaki Temmuz zammı düşüldüğünde ise yaklaşık 5.65 oranında bir enflasyon farkı oluştu.

Şimdi bu rakama Ekim ayı enflasyonu da eklenecek. Bu nedenle enflasyon rakamı milyonlarca memur ve memur emeklisi için büyük önem taşıyor.

Piyasalarda Ekim ayı enflasyon rakamının 2.05 ile 1.99 arasında çıkması bekleniyor. Bu durumda enflasyon farkı yaklaşık olarak yüzde 7.65 düzeyine yükselecek. Ocak ayında yapılacak yüzde 4’lük zam ile birlikte ise toplam zam oranı Ekim ayı itibariyle yüzde 11.65 düzeyine yükselecek.

Asıl rakam ise Kasım ve Aralık ayı enflasyon rakamları ile birlikte netleşecek. Bu nedenle, Ekim ayı itibariyle gerçekleşen enflasyon farkı tahmini rakamlardan oluşuyor. Ancak, son iki ayda enflasyon rakamları çok düşük çıksa dahi memur ve memur emeklilerinin altı aylık zam artı enflasyon farkı oranının yüzde 10’u aşması kesinleşmiş oldu.

Kaynak : SGK Rehberi

Beğen  
Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir