En Düşük ve En Yüksek Memur Maaşı Ne Kadar?

Memur maaşları kuruma ve çalışılan pozisyona göre farklılık gösterebilir. 2020 yılı en düşük ve en yüksek devlet memuru maaşları şöyle...

0
322

Ülkemizde en çok tercih edilen mesleklerden biri de şüphesiz ki devlet memurluğudur. Birçok insan devlet dairelerinin yaptığı sınavlara girerek devlet memuru olma şansını dener. Çok sayıda kolu bulunan devlet memurları, devlete ait olan kurumlarda çalışırlar. Yeşil pasaport gibi haklar da tanınan bu memurların maaşları da çalıştıkları kuruma ve pozisyona göre değişiklik göstermektedir. Peki devlet memuru tam olarak ne demektir?

Devlet Memuru Kime Denir?

Devlet memuru, devletin herhangi bir kurumunda aylık maaşla çalışan kişilere verilen unvandır. Devlet memuru olmak isteyen kişilerde bazı şartlar aranmaktadır. İlk olarak kişinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması ve 18 yaşının üzerinde olması gerekir. Aynı zamanda en az orta öğretimi tamamlamış olmak da devlet memurluğu için istenen şartlar arasındadır. Devlet memuru olabilmek için yaş üst sınırı da bulunmaktadır ancak bu sınır kurumdan kuruma değişiklik gösterir.

Devlet Memuru Maaşları

Devlet memuru maaşları kuruma ve çalışılan pozisyona göre farklılık gösterebilir. Bir çok insan en düşük devlet memuru maaşı ve en yüksek devlet memuru maaşı hakkında bilgi almak ve buna göre hareket etmek istiyor. Son belirlenen rakamlara göre en düşük devlet memuru maaşı 4.264 TL’ye yükseldi. En düşük emekli aylığı ise 2.661 TL’dir. En yüksek devlet memuru maaşı ise 19.795 TL olarak belirlenmiştir ve bu maaş Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı’na aittir. Devlet memuru olabilmek için gerekli şartları sağladığınız takdirde Kamu Personeli Seçme Sınavı’na girerek aldığınız puana göre devlet dairesi seçimi yapabilirsiniz. Devlet memurluğu her zaman en çok tercih edilen mesleklerden biri olmayı başarmıştır.

 

Bir önceki yazımız olan 2020 Havuz Tayinleri Ne Zaman Açılacak? başlıklı makalemizde 2020 havuz tayini, adalet bakanlığı havuz tayinleri ve havuz tayinleri açıklanma tarihi hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör