Emeklilik Nedeniyle Kıdem Tazminatı

0
71

Yaş koşulunu yerine getirmediği için emekli talebinde bulunmasa da, işçinin sigortalılık süresi ve prim gün sayısının tamamlanması halinde yaş sınırı beklenmeden hizmet sözleşmesini feshetmesi durumunda emeklilik nedeniyle kıdem tazminatı ödenmesi yasa gereğidir.

4857 sayılı İş Kanununun 120. maddesi yollamasıyla yürürlükte olan 1475 sayılı yasanın 14. maddesinin 4. bendinde ; işçinin bağlı bulunduğu kurum veya sandıktan yaşlılık, emeklilik veya malullük aylığı yahut toptan ödeme almak amacıyla ayrılması halinde kıdem tazminatına hak kazanabileceği hükme bağlanmıştır. Buna göre anılan bent uyarınca fesih bildiriminde bulunabilmek için işçinin bağlı bulunduğu kurum veya sandık hükümlerine göre yaşlılık, emeklilik, malullük ya da toptan ödemeye hak kazanmış olması gerekir. Bundan başka işçinin bağlı bulunduğu kurum ya da sandığa bahsi geçen işlemler için başvurması ve bu yöndeki yazıyı işverene bildirmesi veya noter kanalıyla göndermesi gerekir.

1475 sayılı yasanın 14. maddesine 25.08.1999 gün 4447 sayılı yasanın 45. maddesi ile 5. bent eklenmiştir. Anılan hükme göre, işçinin emeklilik konusunda yaş hariç diğer kriterleri
yerine getirmesi halinde kendi isteği ile işten ayrılması imkanı tanınmıştır. Başka bir anlatımla, sigortalılık süresini ve prim ödeme gün sayısını tamamlayan işçi, yaş koşulu sebebiyle emeklilik hakkını kazanamamış olsa da, işyerinden anılan bent gerekçe gösterilmek suretiyle ayrılabilecek ve kıdem tazminatına hak kazanabilecektir. Ancak, işçinin işyerinden ayrılmasının yaş hariç emekliliğe dair diğer kriterleri tamamlaması üzerine çalışmasını sonlandırması şeklinde gelişmesi ve bu durumu işverene bildirmesi gerekir.

08.09.1999 tarihinden önce işe girenler için emeklilik nedeniyle kıdem tazminatı gün, 08.09.1999 tarihinden sonra işe girenler için ; kadınlarda 58 yaş 7000 gün, erkeklerde 60 yaş 7000 gün şartlarının
oluşması halinde yaş aranmaksızın emeklilik nedeniyle kıdem tazminatına hak kazanılacaktır. Bu şartların oluştuğunun bağlı bulunulan kurum veya sandık tarafından yazılı olarak belgelenmesi ve işverene bu belgenin ibrazı gerekmektedir.
Ancak emeklilik nedeniyle kıdem tazminatı alabilmek için kullanılan bu gerekçe; “ben emeklilik için gerekli sigortalılık süresi ve prim ödeme gün sayısını doldurdum, artık bundan sonra çalışmayacağım, emekliliğim için gerekli yaşı bekleyeceğim” şeklinde değerlendirildiğinden, bu şekilde kıdem tazminatı alıp işten ayrıldıktan sonra bir başka yerde tekrar çalışmaya başlayan bazı kişiler hakkında eski işverenleri tarafından dava açıldı ve ödenen emeklilik nedeniyle kıdem tazminatları geri alındı.

Özellikle son dönemlerde emeklilik nedeniyle kıdem tazminatı günü doldurup kıdem tazminatı alan çalışanların işten ayrıldıktan sonra bir başka işyerinde çalışmaya devam etmeleri halinde anlaşmazlıklar yaşandığı ve çoğunlukla da konunun yargıya intikal ettiği görülmektedir.
Bu çalışmada Yargıtay kararları da dikkate alınarak emeklilik nedeniyle kıdem tazminatı gün sayısını doldurup yaşını bekleyen sigortalılara kıdem tazminatı ödenmesi konusunun ayrıntıları açıklanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Anlaşmalı Boşanma başlıklı makalemizde Anlaşmalı Boşanma ve Boşanma hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör