Emeklilik Nedeniyle Kıdem Tazminatı

0
66

Emeklilik nedeniyle kıdem tazminatı ile ihbar tazminatının ödenmesi gerek miktar açısından ve gerekse hak kazanma açısından çoğunlukla karıştırılan konulardandır. İhbar ve emeklilik nedeniyle kıdem tazminatlarının verilme durumları işçi ve işveren açısından farklılık göstermektedir. Çalışanlar kıdem tazminatına hak kazandıkları her durumda ihbar tazminatı da alabileceklerini düşünürler.

Emeklilik nedeniyle kıdem tazminatının hangi koşullar altında ödeneceği 1475 sayılı İş Kanunu’nun 14’üncü maddesinde sayılmıştır.1475 sayılı İş Kanunu 14’üncü maddesi dışında tamamen yürürlükten kalkmış, yerini 4857 sayılı İş Kanunu almıştır.
İhbar önelleri ve tazminatı hususu ise emeklilik nedeniyle kıdem tazminatından çok farklı olarak 4857 sayılı İş Kanunu’nun 17. maddesinde ele alınmıştır.

Emeklilik nedeniyle kıdem tazminatı işçinin hizmet akdinin belirli koşullarda feshedilmesi veya sona ermesi nedeniyle ödenmesi gereken bir işçi alacağıdır. İhbar tazminatı ise veriliş konusu açısından farklılık göstermektedir. Çalışana her emeklilik nedeniyle kıdem tazminatı ödenmesi gereken durumda ihbar tazminatı da ödenmesi durumu mümkün değildir.
İhbar öneli veya tazminatı; belirsiz süreli iş sözleşmesini haklı bir nedene dayanmaksızın feshetmek isteyen tarafın, diğer tarafa vermek zorunda olduğu süre ya da ödemek zorunda olduğu tazminat olarak değerlendirilebilir. İşçi veya işveren iş sözleşmesini sona erdirme eylemini belirli bir süre önce haber vererek yapabileceği gibi, haber vermeden ani olarak ve önceden haber vermesi gereken süre kadar ücret tutarında tazminat ödemek suretiyle bu yükümlülüklerini yerine getirebilirler.

İhbar tazminatını işverenin ödemesi gerektiği durumlar, belirsiz süreli iş sözleşmesini haklı bir neden olmaksızın ve önel kullandırılmaksızın feshetmesi şartlarına bağlıdır. Belirsiz süreli hizmet akdinin işveren tarafından haklı bir neden olmaksızın ve önel kullandırılmaksızın feshedilmesi dışındaki fesih ve sona erme durumlarında işçiye ihbar tazminatı ödenmez.
Emeklilik nedeniyle kıdem tazminatı işyerinden işçinin ayrılması da hizmet akdinin işçi tarafından feshedilmesine örnek teşkil eden bir durumdur. Bu itibarla emeklilik nedeniyle işyerinden ayrılan bir işçinin işverenden alacağı tek tazminat vardır. Bu tazminat emeklilik nedeniyle kıdem tazminatıdır. İhbar tazminatı emeklilikte ödenmez.

Ödenecek emeklilik nedeniyle kıdem tazminatının miktarı işçinin çalışma süresine ve ücretine göre değişmektedir. Toplu iş sözleşmesi ve hizmet akdinde başka bir hüküm yoksa işçi emekli olarak ayrıldığı işyerinden, çalıştığı her tam yıl için brüt giydirilmiş 30 günlük ücreti tutarında emeklilik nedeniyle kıdem tazminatı alacaktır. Giydirilmiş ücrete aldığı ücretlerin dışında yapılan sosyal yardımlar da dahil edilerek hesaplama yapılır.(Yemek, ikramiye gibi haklar eklenir.)

Bir önceki yazımız olan Anlaşmalı Boşanma başlıklı makalemizde Anlaşmalı Boşanma ve Boşanma hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör