Emekli mübaşirlere ek gösterge ile 580 TL zam müjdesi!

Emekli mübaşirlere ek gösterge ile 580 TL zam müjdesi!

Emekli mübaşirlere ek gösterge müjdesi! 580 TL zam geliyor.

Kadro geçişi sonrası emekli mübaşirler herhangi bir işlem olamaksızın ek göstergeden yararlanacak

Soru: Kazanılmış hak aylığı 1/4 derece ve kademe, 34 yıl hizmet üzerinden 2014 yılında Mübaşir kadrosundan emekli olan bir kişinin emekli maaşı ek ödeme ile birlikte 2600 lira civarında. Kişi emekli olurken Yardımcı Hizmetler Sınıfında olduğundan ek gösterge verilmemişti. 6 Şubat 2019 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 2019/50 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile Mübaşir kadro unvanları Genel İdare Hizmetleri Sınıfı’na alındı.

Bu karardan önce Yardımcı Hizmetler Sınıfı’nda iken ek göstergesi olmadan emekli olanlar da şimdiki Mübaşirler gibi ek göstergeden yararlanacak mı? Yararlanacaksa emekli maaşı ne kadar fark eder? Yararlanmazlarsa eşitliği aykırı değil mi? Eşitliği aykırı olduğu gerekçesiyle dava açılarak ek göstergeden yararlanılabilir mi? ? Mimar Yavuzhan ERGİR

Cevap: Cumhurbaşkanlığı kararından önce kadro unvanı, Yardımcı Hizmetler Sınıfı olan ve ek gösterge uygulanmadan emekli olan mübaşirler de şu anda çalışan mübaşirler gibi yeni verilen ek göstergeden yararlanacaklar. Ayrıca bugünkü memur maaş katsayıları, 2200 ek gösterge dikkate alınarak hesaplanan emekli maaşı (ek ödeme dahil) 3180 lira civarında olacak.

MAAŞ 580 TL ARTACAK

Yani emekli mübaşirin emekli maaşı yaklaşık olarak 580 lira artacak. 580 lira emekli maaşı artışına yol açan Ek göstergeden yararlanmak için; Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru gerekmiyor. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) sırayla güncellemeyi yaparak tüm emekli mübaşirlerin maaş farklarını gönderecektir. SGK yoğun bir şekilde çalışıyor. Telaşa ve davaya gerek yok. Söz konusu emekli mübaşirlerin tamamı ek göstergeden yaralanacak.

Birkaç ay daha bekleyin ek gösterge uygulanmaz, fark tutarı yatırılarak emekli maaşınız yükseltilmezse bir dilekçe ile Sosyal Güvenlik Kurumu Kamu Görevlileri Emeklilik Dairesi Başkanlığı’na bir dilekçe ile başvurulabilirsiniz. Şimdiden hiçbir işlem yapmanıza gerek yok.

Ekrem Sarısu

Kaynak: Posta


Beğen  
Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir