Emekli Bayan Memur, İşçi Emekli Babasından Aylık Maaşı Alabilir Mi?

İşçi emeklisi babadan, bekar ya da dul kızlarına maaş bağlanması durumu vardır. Genelde kızlarının dul ya da bekar olma şartı aranmaktadır.

0
174
emekli memur

Emekli Bayan Memur, İşçi Emekli Babasından Aylık Maaşı Alabilir Mi?

İşçi emeklisi babadan, bekar yahut dul kızlarına maaş bağlanması durumu mevcuttur. Bu bağlamda kızlarının dul yahut bekar olma şartı aranmaktadır. Bu şartları bünyesinde barındıran bayanlar maaş alabilmektedir. Bu durum aktif düzeyde maaş alan bayanlar için geçerli değildir. Örnek teşkil etmek maksadıyla, bir bayanın herhangi bir kurumda memur konumunda hizmet vermesi, emekli maaşına engel teşkil etmektedir. Bu durumu teferruatlı olarak belirtmiştik. Belirttiğimiz bu durumun altına, “ Bir yakınım emekli olduktan sonra iş babamın emekli maaşını alabileceğimi söyledi” gibi ifadelere tanık olduk. Bu ifadeleri baz alarak “emekli bayan memurun, işçi emeklisi babasından emeklilik maaşı alabilir mi?” sorusuna yanıt arayacağız.

Öncelikle Memur, işçi ya da esnaflar görevlerinde bulunduğu kurum ya da kuruluşlarından hakkı oldukları emeklilik düzenlemeleri farklıdır.

506 sayılı Kanunun 68’inci maddesinde yer alan hükümlerde, ölen işçi emeklisi babanın kızlarına bağlanacak emeklilik maaşlarının şartları belirtilmiştir. Bu bağlamda, “ 18 yaşını, ortaöğretimi bitirmesi kaydı ile 20 yaşını, yüksek öğretim bitirmesi durumunda 25 yaşını doldurmamış ve çalışamayan durumdaki melüllere emeklilik maaşından pay evrilir. Ayrıca, SSES tabi olan ve bundan dolayı gelir alamayan çocuklara, yaşları hangi derecede olursa olsun evli olmayanlara, evli olmakla birlikte sonradan boşanma durumunda olanlar ve dul kalanlara da paylar verilir. En önemlisi Sosyal Sigorta Kurumu ya da Emekli Sandıklarına bağlı durumda çalışmayan kişilere paylar ve aylıklar bağlanabilir. Bu durumda bağlanacak aylıklarda her bir kız çocuğuna bağlanan maaş  %25 derecesindedir.

Aynı durumda, 5510 Sosyal Sigortalılar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 34’üncü maddesinde aylık bağlanması durumunun şartları da belirtilmiştir. Kanun kapsamınca:

  1. 18 yaşını, lise yahut dengi bir okula gitmesi durumunda 20 yaşını, yüksek öğretimde eğitim görmesi durumunda 25 yaşını doldurmamış,
  2. Sağlık Kurulu tarafından gücünün en az %60 oranında kaybeden kişiler,
  3. Yaşları hangi derecede olursa olsun evli olmayan, evli olmakla birlikte boşanan ya da dul kalan kızlarının her birinde %25 oranında maaş bağlanır.

Sonuç olarak: hem memur olarak görev yapan hem de emekli maaşı aldığınız durumda babanızın işçi emekli maaşından yararlanamazsınız.

Bir önceki yazımız olan Sözleşmeli Personeller Başka İllere Geçici Olarak Gönderilebilir Mi? başlıklı makalemizde geçici görev, geçici görev süresi ve sözleşmeli personel hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör