EKPSS İle Ataması İptal Olan Kişi Aynı Puanla Başvuru Yapabilir Mi?

EKPPS İle ataması yapılan ve ardından ataması iptal olan kişi aynı puan ile tekrar başvuru yapabilir mi? İşte, tüm detaylar sizlerle.

0
114

EKPSS İle Ataması Yapılan ve ardından Ataması İptal Olan Kişi Tekrar Başvuru Yapabilir Mi?

Bilindiği üzere geçtiğimiz ocak ayında bir yerleştirme sonuçları açıklanmış ve tercihte bulunanların birçoğu bu atamadan yararlanmıştı. Katipler.org sitemize bu atamalarla ilgili birçok mesajlar gelirken bu mesajların arasında en önemlisini sizlere belirteyim. Bize ulaşan bir vatandaş ocak ayında düzenlene atamalarda atamasının yapıldığını ve ardından atamasının iptal olduğunu belirtti. Bu iptal durumunun ardından sınav puanı ile tekrardan bir kadroya başvuru yapıp yapamadığını sordu. Genel itibariyle bugün bu soruya yanıt bulacağız.

EKPSS, bilindiği üzere Engelli vatandaşlarımızın girdiği kamu personeli seçme sınavıdır. Bu sınavla amaçlanan şey ise engelli vatandaşların kamu kurumlarına yerleştirilmesidir. İlgili EKPSS ile kamu personelliğine atanacak vatandaşların usul ve esasları “Engellilerin Devlet Memurluğuna Alınmaları ve EKPSS” ile düzenlenmektedir.

İlgili yönetmeliğin “Yerleştirme” başlığında yer alan 13. maddesinde, ortaöğretimden başlamak üzere, önlisans ve lisans olmak kaydıyla engelli vatandaşların kamu personeli kadrosuna yerleştirilmelerindeki hususlardan birinin sınav puanı olduğu ifade edilmektedir. Ayrıca yerleştirmenin geçerli olacağı puanında EKPSS’den aldığı çoklu puanlardan en yüksek olanı dikkate alınacaktır. Adayların, yerleştirme işleminin son günü itibariyle 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda yer alan 48. maddedeki genel ve özel şartlarda atanacağı bildirilmektedir. Ayrıca tercih kavuzunda da belirtilen şartların etkili olacağı bu yerleştirme de engelli adaylar bu duruma göre istihdam edileceği hükme bağlandı.

Yönetmeliğin 14. Maddesine göre:

ekpss

  1. Memur olarak görev yapan, başka hizmet kadrolarında bulunduğu kadrolardan farklı olarak mezunlukları doğrultusundaki eğitim programları itibariyle ihraz edildikleri görevlere ve kadrolardan hariç tutularak yerleştirme işlemlerine başvuruda bulunamazlar. Ayrıca yerleşmiş olsalar bile atamaları yapılmaz.
  2. diğer kanunlarda belirtildiği üzere memurluğa ataması engellenen kişiler yönetmelikteki durumlar içerisinde yerleştirmelere başvuru yapamazlar. Yerleştirme yapılsalar bile atamaları iptal edilir.
  3. EKPSS sonucu ya da kura ile yerleşen kişiler aranan şartları desteklemez ya da belgeleri getirmezse atamaları iptal edilir.
  4. EKPSS sonucu ya da kura ile yerleşen kişilere bu maddelerdeki yazılanalıdan bir hak teşkil olunmaz.
  5. İlgili yönetmelikte EKPSS ya da kura sonucu yerleşen kişiler daha sonradan yapabilecekleri yerleştirmelere aynı eğitim düzeylerinde bulunan EKPSS puanı ile ya da kura soncu başvuruları kabul edilmez.

Yukarıdaki durumlar çerçevesinde yazılanları özetlemek isteriz. Yukarıda yazan bilgiler ışığında EKPSS puanı ya da kura ile yerleşen bir kişi, atanmaktan vazgeçer, ilgili şartları taşımaz, evrakları teslim etmez ise atamaları iptal edilir. Bu durumda kişi tekrar EKPSS puanı ile yerleşmek ister ya da kura ile yerleşmek isterse bu kabul olunmaz. Bu durumda kura ile çekilen kişi ya da sınav puanı ile yerleşen kişi, tekrardan atanmak istersen yeni kura ve yeni EKPSS’ YE girmesi gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Engelli Memurlar İçerisinden Hangilerinde Emeklilik İçin Yaş Şartı Aranmaz? başlıklı makalemizde emeklilik yaşı, engelli memur ve engelli memur emeklilik yaşı hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör