Eğitim ve Öğretim Hakkını Engelleme Suçu Nedir?

Eğitim ve öğretim hakkının elinden alınması suçu Türk Ceza Kanununun 112 . maddesinde yer alan ifadelerle çok iyi bir biçimde anlatılmaktadır.

0
126
egitim-ogretim

Eğitim ve öğretim hakkının elinden alınması suçu aslında, insanların doğuştan hakkı olarak görülen bir olgudur. Hepimiz doğumumuzdan itibaren bir şeyler öğrenmek isteriz. Bu durumda insanların elinden eğitim ve öğrenimin alınma suçu en büyük suçlar arasında yer almaktadır.

Eğitim ve Öğretim Hakkını Engelleme Suçlarını Neler Oluşturur?

1.İlk olarak Devlet ve kurumların oluşturmuş oldukları eğitim, dil kursları vb. eğitim yerlerine gitmekle mükellef olan kişilerin haklarının elinden alınması.

2.Bir kişinin herhangi bir neden ve mazeret ile eğitim ve öğretim haklarının elinden alınması. Örnek vermek gerekirse: Kız çocukları okumaz! Deyip okuma haklarını elinden almak bu suçu doğurmaktadır.

Eğitim ve öğretim suçlarının işlenilmesi için faillerin kesin surette bilinç ve idaresi durumunda gerçekleşmesi gerekmektedir. Failde eğer kast yoksa bu suçta işlenmemiş sayılmaktadır.

Eğitim Öğretim Suçu Hangi Ceza Kanununa Tabidir?

Eğitim öğretim hakkının elinden alınması suçu Türk Ceza Kanununa bağlıdır. Türk Ceza Kanununun 112. maddesinde anlatılmaktadır.

Eğitim Öğretim Hakkının Elinden Alınması Cezası Nedir?

suç

Eğitim öğretim hakkının elinden alınması suçu, Türk Ceza Kanununun 112. maddesinde yer alan ifadelerle şu şekilde anlatılmaktadır.

  1. Cebir ya da tehdit kullanarak veya hukuka aykırı olarak başka bir davranışlarla:

1.A:  Devletin izini ile ya da kamu makamlarının verdikleri izinlerle yürütülen her türlü eğitim ve öğretim durumlarına dayalı olarak,

1.B: İnsanların eğitim ve öğretim haklarını kesin olarak kullanma durumlarına,

1.C: Eğitim gören her öğrencinin toplu bir biçimde oturdukları binalar ya da bu denli yerlerde öğrencilere engel olunması durumunda 2 yıl ile 5 yıl arası hapis cezasına çarptırılmaktadırlar.

Eğitim Öğretim Hakkının Elinden Alınması Suçunun Nitelikleri Nedir?

Türk Ceza Kanununun 119. maddesinde yer alan,

  1. Silah ile,
  2. Kişilerin kendilerini tanıtmayacak şekillere sokup, imzası bulunmayan mektuplar ya da özel işaretler ile,
  3. Birden fazla kişi ile birlikte,
  4. Var olan ya da var sayıldığı bilinen terör örgütleri tarafından oluşturulan güçlere başvurmak ile,
  5. Kamu görevlerinin sağladığı nüfuzu kötüye kullanmak ile, işlenilen suçlar 2 kat artmaktadır. Bu maddenin en başında Eğitim ve öğretimin engellenmesi, siyasi hakların engellenmesi, inanç, düşünce ve kanaatlerin hürriyetlerin engellenmesi suçlarıyla alakadar olduğu bildirilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Sulh Hukuk Mahkemesi Nedir? Görevleri Nelerdir? başlıklı makalemizde görevleri, sulh hukuk mahkemesi ve Sulh Hukuk Mahkemesi Nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör