Düşmanla İşbirliği Yapma Suçu ve Cezası Nedir?

Düşmanla işbirliği yapma suçu, Türk Ceza Kanununun 303. maddesinde yer alan 4 fıkra ile düzenlenmektedir. İşte suçun cezasının detayları.

0
179

Düşmanla İşbirliği Yapma Suçu Nedir?

Düşmanla iş birliği yapmak, genel bir tabirle Türkiye Cumhuriyetinin düşmanı konumunda yer alan bir ülke ya da bireyler ile birlik yapmaya verilen addır. Burada husus iletişime geçip işbirliği yapmanızdır.

Düşmanla İşbirliği Suçunun Unsurları Nelerdir?

Düşmanla işbirliği suçu Türk Ceza Kanununun 303. maddesinde yer alan fıkralar göre belirlenmektedir.  İlgili maddelere göre:

  1. Türkiye Cumhuriyeti Devleti ile düşman olan kısaca savaş hali durumunda bulunan bir devletin ordusunda hizmet kabul etmek ilgili suçu doğurur. Ayrıca düşmen devlet ile bir olup Türkiye Cumhuriyeti Devletine karşı bir silahlı mücadeleye katılmak ya da girişmek sonucunda da ilgili suç meydana gelir. Bu suçun tek ve yegane failleri vatandaşlar olabilir.
  2. Beynelmilel askeri ittifakların sonucunda Türkiye Cumhuriyeti ile savaş durumunda olan devlet ile savaş için ittifak olan diğer bir devlet ordusunda hizmet kabulü yapan vatandaşların, Türkiye Cumhuriyeti ile savaş halinde bulunan bir ordunun mensubu olarak kabul edileceklerdir.
  3. Maddelerde düşman devletlerin ordugahın bulunan bir komutanlık görev üstlenmesi bir başka suçu meydana getirmektedir. İlgili suçun oluşmasında da gereken şey fiili olarak savaş halinde bulunulması gerekmektedir. Ayrıca savaş halinde olmamak ve Türkiye Cumhuriyetine karşı düşmanca faaliyetlerde bulunan devletlerde düşman devletler olarak kabul edilmektedir. İlgili suçunda yegane faili vatandaşlardır.
  4. İlgili suçun meydana gelmesindeki en dikkat çekici hususta, devlet ordugahında ya da dolaylı bir yoldan komuta ve idarede yer alması da etkili olmaktadır.
  5. Savaş öncesinde yabancı devletlerin sınırları içerisinde yer alan ve devlet kurumlarının hizmetlerini kabul etmek durunda kalan kimselerin de cezalandırılmaları 4. fıkrada belirtilmiştir.

Düşmanla İşbirliği Yapma Suçunun Cezası Nedir?

düşmanla işbirliği yapma suçu

Düşmanla işbirliği yapma suçu bilindiği üzere 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 303. maddesinde yer alan 4 fıkra ile cezalandırılmaktadır. İlgili maddelere göre:

  1. Türk Ceza Kanununun 303. maddesinin 1. fıkrasında yer alan ceza ilk cezayı teşkil eder. Burada ilk kıstas Türkiye Cumhuriyetinin düşmanı bir devletle işbirliği çerçevesinde gerçekleşir. Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti Devletine karşı bir silahlı mücadeleye katılmak ya da girişmek sonucunda bulunan vatandaşlar bu cezaya hüküm edilir. İlgili ceza ise müebbet hapis cezasıdır.
  2. Türk Ceza Kanununun 303. maddesinin 2. fıkrasında bir diğer suç meydana gelir. İlgili suç, düşman devletlerin ordugahın bulunan bir komutanlık görev üstlenmesi durumunda meydana gelir. Suçun cezası ise müebbet hapis cezasıdır.
  3. Türk Ceza Kanununun 303. maddesinin 3. fıkrasında bir diğer suç meydana gelir. İlgili ceza maddelerinin 1. Ve 2. Fıkrasındaki durumlardan başka bir durum cereyan ederse de müebbet ceza uygun görülür.
  4. Türk Ceza Kanununun 303. maddesinin 4. fıkrasında bir diğer suç meydana gelir. Savaş öncesinde yabancı devletlerin sınırları içerisinde yer alan ve devlet kurumlarının hizmetlerini kabul etmek durunda kalan kimseler cezaya mahkum edilmez.

 

Bir önceki yazımız olan Rüşvet Suçu ve Cezası Nedir? başlıklı makalemizde Görevi kötüye kullanmak, İrtikap suçu ve rüşvet hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör