Duruşma (Zabıt) Katibinin Görevleri

1
773
Duruşma Katibinin Görevleri

Duruşma Katibi kimdir, Duruşma Katibinin Görevleri Nelerdir, Duruşma Katibi Ne İş Yapar? Bu yazımızda sizlere bu soruların cevaplarını aktarmaya çalışacağız.

Duruşma Katibi

Duruşma katibi kısaca duruşma gününden bir gün önce UYAP üzerinden duruşma listesini çıkartarak ara kararları kontrol eder ve varsa eksiklikleri gidermek üzere dosyaları ele alır. Tabi ki bir duruşma katibinin görevi sadece duruşmalara çıkmak değildir.

Duruşma Katibi görevi ve Zabıt Katibi ayrımı doğru bir tabir değildir zira her zabıt katibinin iyi bir duruşma katibi olması gerekmektedir! Duruşmalara çıkmak zabıt katiplerinin asli ve birincil görevidir.

Evet. “Duruşma” mahkemenin belkemiğini oluşturuyor ancak duruşma salonu dışında, mahkemenin iskeletini oluşturan kocaman bir ekip yer alıyor ve mahkeme kaleminde bulunan herkes bu ekibin birer parçası konumunda.

Zabıt katibi olmak isteyip duruşmaya çıkmaktan endişe duyan adaylar, zabıt katibi olmaya hak kazanmış ancak henüz duruşmaya çıkmamış arkadaşlar; duruşma günü fobinizi yenebilirsiniz. Bu gayet mümkün.

Duruşma Katibinin Görevleri

Duruşma katibinin görevlerini anlatırken işler kesinlikle sanıldığı gibi “yaz kızım!” , “yaz oğlum” la bitmediğini bilmeniz gerekmektedir. Bu tabirler sadece dizilerde ya da filmlerde rastladığımız klişe sözler olarak tarihin tozlu raflarında yerini almış konumda.

Duruşma Katibi; duruşma günü henüz gelmeden, Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi yani kısa ismiyle UYAP sistemi üzerinden duruşma listesini çıkarır. Mübaşir tarafından duruşma listesindeki sıralamaya göre sıralanan dosyaları masasının bir kenarına alır. Duruşma sayısı mahkemeden mahkemeye değişiklik gösterse de ortalama 25 dosya ile duruşmaya çıkıldığı baz alınabilir. Zabıt katibi masasında hazır bulunan dosyaları sırasına göre ele alır. En son yapılan işlemleri inceler, gelen giden evrakları kontrol eder, bu evrakları biraz açacak olursak; dosyanın içerisine gönderilmesi beklenen diğer mahkeme dosyası veya evrakı, bilirkişi raporu, uzlaştırma raporu, tarafların zorla getirilmesi müzekkeresine verilen cevaplar, taraflara gönderilen davetiyeler.. vs şeklinde bahsedilebilir.

İşte Zabıt katibi dosyada en son yapılan işlemleri kontrol ederken, mahkeme hakiminin en son duruşmada belirttiği ya da henüz ilk duruşma yapılacaksa tensip aşamasında belirttiği ara karar maddelerinin yerine getirilip getirilmediğini kontrol eder. Eksik bir husus var ise duruşma günü öncesinde bu eksiklikleri tamamlar. Duruşma günü geldiğinde zabıt katibi duruşma salonunda bulunan bilgisayarının başına geçer ve UYAP sistemini açar. Zabıt katibinin daha önceden hazırlanmış bir şablonu vardır, bu şablon mahkeme hakiminin kendine özgü, zabıt katibi ile birlikte oluşturduğu bir şablondur. Her celse açıldığında yani duruşma başladığında zabıt katibi bu şablonu kullanır. Adliyedeki tüm mahkemelerin mutlaka duruşma için hazırlanmış olan bir şablonu vardır. Bu şablon; duruşma zaptında her zaman olması gereken kanun maddelerinden, tarafların kanuni haklarından ve bir kısım hukuki metinlerden oluşur.

Zabıt katibi duruşma sırasında mahkeme hakiminin isteği doğrultusunda hazır olan bu şablon üzerinde bir takım ekleme veya çıkarma yaparak değişiklik yapar. Şablon hazırlamak duruşmaların süresini kısaltır ve işleri kolaylaştırır bu sebepten tüm adliye çalışanlarınca büyük bir öneme sahiptir. Sadece bu şablon kimi mahkemede dava ve suç türüne göre birden fazla olur, kimi mahkemede ise tek bir şablon yeterli olur.

Duruşma anına yeniden dönecek olursak, mahkeme hakimi ve zabıt katibi duruşma salonundaki yerlerini almıştı, evet, mübaşir duruşma saati sırasına göre dava dosyalarında çağrılmış ve gelmiş olan tarafları (sanık, mağdur, davacı, davalı, müşteki, tanık, vb…) ve varsa tarafların avukatları içeriye almaya başlar. Tüm taraflar salonda yerini almıştır ve celse açılır… Zabıt katibi yukarıda bahsdilen durduşma şablonlardan davaya uygun olan şablonu (duruşma zaptı) açar, huzura alınan tarafların kimlik tespitleri yapılır, mahkeme hakimi tarafından alınan beyanlar ve savunmalar zapta geçirilir. Mahkeme hakimi duruşmayı erteleyebilir veya o an dosyayı karara çıkarabilir.

İyi Bir Duruşma Katibi Nasıl Olmalı

Duruşma (Zabıt) Katibi için duruşma günü büyük bir öneme sahiptir. Kimi mahkemede sabah başlayıp öğlen biten duruşmalar, kimi mahkemelerde sabah başlayıp akşam mesaisine kadar sürebilir. Yani duruşmanın süresi duruşmaların seyrine göre değişiklik gösterir.

Duruşma Katibi için duruşmada hızlı yazmaktan ziyade, doğru hazırlanmış şablon ve oluşturulmuş klavye kısa yolları daha büyük bir öneme sahiptir. Çünkü oluşturulmuş şablon ve klavye kısayollar duruşmanın daha seri geçmesini ve kısa sürede bitmesini sağlar.

Esasında Zabıt Katibi ve Duruşma Katibi ayrımı yapmak pek doğru bir tabir değildir ancak yerleşik alışkanlıklar gereği sürekli duruşmaya çıkan zabıt katipleri Duruşma Katibi olarak adlandırılmaktadır.

Nihayetinde her zabıt katibinin iyi bir duruşma katibi olması gerektiği ve bir Zabıt Katibinin asil görevinin duruşmaya çıkmak olduğu unutulmaması gereken önemli bir husustur!

Bir önceki yazımız olan Zabıt Katipleri Bilirkişilik Yapabilir Mi? başlıklı makalemizde bilirkişi hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
1 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör

[…] önlemler kapsamında adliyelerde duruşmalar ertelenmiş, yargı süreleri, icra iflas takibi uygulamaları durdurulmuş, keşif ve diğer […]