Düğün Salonları Ne Zaman Açılacak? Düğün Genelgesi Yayınlandı

Koronavirüsün Haziran ayı itibariyle bulaşma hızını azaltması sonrası yavaş yavaş normalleşme adımlarını da beraberinde getirmişti. İçişlerinden yapılan açıklama ile düğün salonları Temmuz ayı itibariyle açılması planlanıyor.

0
170

Koronavirüsün bulaşmasını engellemek amacıyla Mart ayından itibaren önlemler alınmaya devam ediyor. Bu önlemler arasında yer alan düğün salonlarının kapatılması bir süre gündemi meşgul etmişti. Haziran ayı itibariyle önlemler azaltılmaya başlayınca yeni evlenecek çiftler, düğünlerin yapılacağı mekanların akıbetini belirleyecek açıklamayı bekliyordu. Nihayet beklenen açıklama dün akşam saatlerinde geldi. İçişleri Bakanlığından düğünler için alınacak önlemler açıklandı.

Düğün salonları ne zaman açılacak?

Koronavirüsün Haziran ayı itibariyle bulaşma hızını azaltması sonrası yavaş yavaş normalleşme adımlarını da beraberinde getirmişti. İçişlerinden yapılan açıklama ile düğün salonları Temmuz ayı itibariyle açılması planlanıyor.

Düğün Genelgesi:

 1. Düğünler, Koronavirüsün kapalı mekânlarda bulaşma hızını arttırdığından ötürü mümkün mertebe açık alanlarda yapılacak.
 2. Çevredekiler ile beklenmedik bir temas olması durumunda her masada %70 alkol içerecek kolonya ve dezenfektan bulundurulması zorunludur.
 3. Düğüne çağrılan yakınların, salona ya da açık havadaki mekânlara girişinde mutlaka ateşleri ölçülecek. Eğer ateşi 38’in üstünde olanlar varsa en yakın hastaneye gönderilecekler.
 4. Misafirlerin oturması için hazırlanan sandalyeler arasında 60’ar cm ve masalar arasında ise 1,5 ar metre mesafe oluşturulacak.
 5. Düğünlerin olmazsa olmazı uğurlamalar ve karşılamalar yapılmayacak. Bireyler arası temas minimuma indirilip mutlak surette mecbur kalmadıkça yan yana gelinmeyecek. Ayrıca takı merasimleri için çiftlere verilen takı ücretleri takı toplama kutularında atılabilecek.
 6. Düğünlerimizin meşhur geleneklerinden biri olan halay, dans ve oyunlar kesinlikle tertip edilmeyecek. Bu husus damat ve gelin için geçerli değildir. Damat ve gelin aralarında dans edebilecekler.
 7. Köy düğünleri ya da açık düğünler başta olmak üzere yemekli organizasyonlarda kesinlikle tek kullanımlık malzemeler bulundurulacak.
 8. Bireyler düğünün yapılacağı mekânların kapasitelerini öğrenerek, bu kapasiteye göre misafir davet edecekler. Hatta düğün mekânının kapasitesi salonun girişindeki kapıya asılacak.
 9. Düğünün yapılacağı alanda giriş çıkışları tertip etmek ve mesafeyi korumak amacıyla yardımcı işaretler yer alacak.
 10. Düğün alanına ateşi ölçülerek alınan kişilerin ölçüm hizmetlerinde bulunan personel mutlak surette maske ve yüz koruyucu kullanmak zorundadır.
 11. Herkes mutlak surette maske takacak. Maskesi olmayanlar kesin olarak düğünün yapılacağı mekâna alınmayacak.
 12. Ateşi ölçülen misafirlerin gerekirse girişte elleri dezenfektan ile temizlenerek içeri buyur edilecek.
 13. Düğün alanında sadece misafirlerin dinleyebilmesi için müzik çalınabilecek.
 14. Düğünün yapılacağı kapalı alanlar sık sık havalandırılacak ve yapılan düğün sonrasında 1 saat ara verilecek ardından diğer düğünün misafirleri içeri alınacak.
 15. Düğün salonlarının temizlikleri her gün yapılacak.
 16. Lavaboların kapıları mümkün mertebe otomatik olacak. Sıvı sabun, kağıt havlu vb. ihtiyaçlar giderilecek.
 17. El kurutma aleti kesin hükümle kullandırılmayacak.

Bir önceki yazımız olan Zabıta memuru ve itfaiye eri alımları başvuru tarihleri ne zaman? Şartları neler? başlıklı makalemizde itfaiye eri, zabıta ve zabıta ve itfaiye eri alımı başvuru tarihleri ne zaman? hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör