Doğum Yapan Memurun 4/B’li Eşi İzin Kullanabilir Mi?

Doğum yapan memurun 4/B yani sözleşmeli eşi ücretsiz izin alabilir mi? İşte doğum izni ve sözleşmeli personel izinleri ile alakalı teferruatlar.

0
21
doğum yapan

Doğum Yapan Memurun 4/B’li Eşi İzin Kullanabilir Mi?

Bilindiği üzere 4/B’li alışanlar kamu personellerinin sözleşmeli bölümlerini ihtiva etmektedirler. Doğal olarak bazen izinlerinde ve haklarında kamu personellerinin bazılarıyla farklılıklar göstermektedir. Burada en büyük farklılıklardan birisi de izinlerinde meydana gelmektedir. Geçtiğimiz günlerde sayfamıza bir sual üzerine bu konu gündemimize geldi. Buna mahsuben bu konuyu ele almak istedik.

Geçtiğimiz günlerde sayfamızın mesaj bölümüne bir soru yöneltildi. Soru da sözleşmeli personel olarak görev alan bir beyefendinin eşi doğum yapmış. Bu durumda eşinin çalışma şartları gereği yanında bulunamayacağı için ücretsiz izin alarak çocuğunun yanında bulunması gerekiyor. Bu durum üzerine ücretsiz izinleri hakları nelerdir?

İlk önce şunu belirtmek isteriz. Bilindiği üzere sözleşmeli kamu personellerinin hakları 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4B konulu maddelerinde yer almaktadır.  İlgili maddelerde Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslar başlığı altında düzenlemesi yapılmaktadır. İlgili maddelerde de yazdığı gibi memurlara tanınan ücretsiz izin kriterleri sözleşmeli personeller için aynı derecede gerçekleşmemektedir. İlgili maddelerde şu ifadeler yer almaktadır. “ Doğum yapmış bir sözleşmeli personel ile memur adayının doğum hasebiyle verilecek izinleri aynı derecede tutulmaktadır. Bu izinler memurlar için analık izni,  sözleşmeli yani 4/B’li personeller için ise ücretli doğum izni olarak belirlenmiştir. Ayrıca doğum yapmış bir memura ya da eşine verilecek ücretsiz izinler, sözleşmeli bir personeller durumundan karşılığı tamamen sözleşmesinin fesih ya da iki yıl içerisinde eski pozisyonuna geri dönüş hakkını meydana getirir.

Yukarıda da bahsi geçen Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslarda sözü geçen 1. maddenin ilk fıkrasında şu ibareler yer almaktadır: “Evlat edinme, doğum ya da askerlik hasebiyle görev hizmetinin sözleşmesinin fesih durumu söz konusu olan personelin pozisyonu her daim saklı tutulur. İstekleri doğrultusunda ayrıldığı kurumda tekrardan hizmetler alınma kararı verilir.

doğum izni

Doğum hasebiyle ya da evlat edinme gibi durumlarda sözleşmenin feshedilmesi durumunda en geç 2 yıl iki yıl içerisinde tekrarda kuruma geri dönebileceği ifade edilir. Bunun için istifa ettiği kuruma tekrardan müracaat etmesi ve yazılı talepte bulunması gerekmektedir. Kurumlar ise bu yazılı talebi takip eder ve en geç 30 gün içerisinde onay verirlerse, istifa eden sözleşmeli personel tekrar görevinde bulunabilir.

Doğum Yapan Memur ve Eşi Memur İse Ücretsiz İzin Kullanabilir

Kısaca, 657 sayılı Devlet Memurlar Kanununun 108. maddesinde doğum yapan bir memurun eşi ile birlikte başlangıç tarihlerinin farklı olmasıyla 2 yıl ücretsiz izin verileceği hükümlere bağlanmıştır. Ancak bu izin için iki eşinde kesinlikle memur olması şartı vardır.

Bir önceki yazımız olan İdari Memurluğu Öğrenciliğe Seçilen Aday, Öğrenime Gitmezse Ne Olur? başlıklı makalemizde KPSS Puanı ile İdari Memurluğu Öğrenciliğe Seçilen Aday, memur ve memuriyete atanır ve gidilmezse hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oy
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör