Dilencilik Suçu ve Cezası Nedir?

Dilencilik suçunun cezası, hem Türk Ceza Kanunlarında hem de Kabahatlar Kanununda farklı şekilde açıklanmaktadır. Dilencilik suçu 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezasını barındırır..

0
84
dilencilik sucu

Dilnecilik, bilindiği üzere toplumun duygularını sömürerek haksız yere kazanç elde etmenin en kolay yollarından birisidir. Günümüzde de en çok işlenen suçlar arasında yer almaktadır. Dilencilik suçları birçok farklı şekilde işlenmektedir. Örnek vermek gerekirse, ilahi söyleyerek dilencilik yapmak, çocuğunu dilendirme suçu, silencilik suçu ile kötü muamele suçu gibi suçlardır.

Dilencilik Suçu Hangi Ceza Kanununa Tabidir?

dilencilik sucu

Dilencilik suçu işleyen kişi “Genel Ahlaka Karşı ” suçları işleyerek, 527 sayılı Türk Ceza Kanununa tabidir.

Dilencilik suçu, 5327 sayılı Türk Ceza Kanununun 229. maddesinde şöyle tanımlanır:

İlk olarak “Dilencilik Suçu” başlığıyla maddeleri sıralanır.

5327 sayılı Türk Ceza Kanununun 229. maddesinin 1. fırkasında bedensel olarak kendini idare edemeyecek kişiler, çocuklar ya da akılsal durumu yerinde olmayan kişileri dilendirmede araç olarak kullanan kişi 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmaktadır.

5327 sayılı Türk Ceza Kanununun 229. maddesinin 2. fırkasında, dilencilik suçu üçüncü dereceden akrabalar, kayın kısmı dahi olsa işlenmesi durumunda cezanın tamı tamına yarı oranında arttırılması uygun görülür.

5327 sayılı Türk Ceza Kanununun 229. maddesinin 3. fırkasında, dilencilik suçları bir örgüt çerçevesi içerisinde işleniyorsa verilecek ceza tamı tamına bir kat daha arttırılır.

Dilencilik Suçları, Kabahatlar Kanununda da yer almaktadır.

Dilencilik yaptıranların işlediği suçlar, 5326 sayılı Kabahatlar Kanuna göre kabahatlar çerçevesi içerisinde de düzenlemeye gitmiştir.

5326 sayılı Kabahatlar Kanununun 33. maddesinin 1. fırkasında, dilencilik yapan kişi kesin olarak 50 Türk Lirası ceza yemektedir. Ayrıca yakalanan dilencinin toplamış olduğu gelire kesin olarak el konulup mülkiyeti kesin olarak kamuya devir edilir.

5326 sayılı Kabahatlar Kanununun 33. maddesinin 2. fırkasında, dilencilik yaparak haksız kazanç elde eden kişinin işlediği suç kabahat olarak değerlendirilir. Bu kabahatlar doğrultusunda verilmiş ceza olan 50 Türk lirası ve kamu tarafından el konulması belediye zabıtası ya da kolluk kuvvetleri tarafından yapılmaktadır. Ayrıca bu duruma mülki amir ya da belediyelerde yer alan encümenler karar vermektedir.

Dilencilik Suçunun Şikayet Süresi Nedir?

Dilencilik suçu genel itibariyle şikayete bağlı suçlardan olmadığı için savcılık bu suçu resen araştırır. Dolayısıyla herhangi bir şikayet süresi bulunmamaktadır. Ayrıca şikayetten vazgeçme oluşumunu da doğurmamaktadır.

Dilencilik Suçuna Görevli Mahkeme Hangisidir?

Dilencilik suçunu işleyen kimse asliye ceza mahkemesine sevk edilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Eğitim ve Öğretim Hakkını Engelleme Suçu Nedir? başlıklı makalemizde eğitim öğretim ve Eğitim ve Öğretim Hakkını Engelleme Suçları Nelerdir? hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oy
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör