Devlet Memurları Görevleri Dışında Çiftçilik Yapabilir Mi?

Devlet memurları görevleri dışında çiftçilik ya da herhangi bir ticarethane de çalışabilirler mi? 657 Sayılı Devlet Memuru Kanununa göre bu durum söz konusu olamaz.

0
30
devlet memurları

Devlet Memurları Görevleri Dışında Çiftçilik Yapabilir mi?

Aldığı puan ve hak ettiği değer ile devlet memuru olan kişiler, devlet arazilerini kiralayarak çiftçilik yapabilir mi? Bilindiği üzere ticaret ya da diğer türlü başka bir yerden kazanç elde etme yasağı bulunan memurlar, bu yasakta bulunurlar. 657 sayılı Devlet Memuru Kanunları gereğince 28. maddesinde bir bilgi mevcuttur.

657 sayılı Devlet Memuru Kanunları gereğince 28. maddesinde, memurlar, Türk Ticaret Kanununda yer alan faaliyetler bulunamazlar. Hatta ticari yönden vekil ve ticari mümessil dahi olamayacağı şirket ortaklığına giremeyeceği hükmüne bağlanmıştır. Memurların üyesi oldukları ve yönetiminde yer aldıkları tüketim kooperatiflerinin dışında dahi tutulmuştur.  Şu anda bu durumlarda farklılık yer almaktadır. Bugün ki maddelerde, dışarıda kalan kazanç ve getirisi bulunan her türlü faaliyetler hangilerinin memurların tarafından yapılacağı belirlenmiştir. Buradaki olgu tamamen maddede çıkarılan ve sayılan tüzükteki faaliyetler memurların yerine getireceği faaliyetler arasındadır. Ancak bu durumda sınıf tüzükleri çıkarılamamıştır.  Hizmet sınıfları düzenlenen kanun ile 36. maddede belirlendi.  Burada anlaşılacağı üzere devlet memurları, ilgili kanundaki 28. maddesinde sayılan faaliyetlerin dışında bulunmaktadırlar. Yani ilgili maddedeki kazanç getirecek işleri yapamazlar.

657 Sayılı Kanunun 28. Maddesine Göre:

devlet memurları

657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun 28. Maddesinde yer alan, “ Memurlar Türk Ticaret Kanununda yer alan tacir ve esnaf olduklarını gerektiren faaliyetlerde bulunamazlar. Ticaret ve sanayi bölgelerinde fiilen görev yapamazlar. Ticari mümessil ya da vekil, şirkete ortak dahi olamazlar. Ancak görevli oldukları kurumlardaki görevler burada hariç tutulmaktadır.

Devlet memurları, serbest meslek icra etmek içini ofis, büro vb. yerler açamazlar. Kişisel, kamu kurumu ya da meslek kuruluşlarına ait olan hiçbir yerde çalışamazlar.

Devlet memurları tamamen, üyesi oldukları tüketim kooperatifleri, kamu kurumu gibi yerlerde bu yasaklanmasının dışındadır. Özellikle Cumhurbaşkanlığı kararı ile yardım sandıkları, denetim ve disiplin kurallarının üyelikleri ile özel kanunlar ile belirtilen görevlerde de bu yasağın dışında kabul edilirler.

Eşlerinin ya da reşit olmayan mahcur çocukların, yasaklanan bu faaliyetlerde yer alan memurların 15 gün içerisinde bağlı oldukları kuruma haber vermeleri gerekmektedir. bu hükümlerde yer alan bilgiler ışığında kanundaki 125. maddenin D, bendinde yer alan ticaret yapmak ya da diğer kazanç faaliyetleri ile fiili bir karşılık elde eden kişilere kademe ilerlemesi durdurulması cezası dahi verilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Suçu Bildirmeme Suçu ve Cezası Nedir? başlıklı makalemizde Suçu Bildirmeme Suçu ve Suçu Bildirmeme Suçu ve Cezası Nedir? hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oy
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör