Dava Dosyası İnternet Üzerinden Nasıl İncelenir?

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte artık çok kolay şekilde internet üzerinden dava dosyalarını inceleyebilirsiniz. Bunun yerine bizzat kurumla görüşerek de dava dosyanızı inceleyebilirsiniz ancak bu çok daha zor ve uğraştırıcıdır. Peki internet üzerinden dava dosyası nasıl incelenir?

0
353

Adli konular her insanın hayatında önemli yere sahiptir. Bu yüzden dava dosyası inceleme en çok araştırılan konulardan bir tanesidir. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte artık çok kolay şekilde internet üzerinden dava dosyalarını inceleyebilirsiniz. Bunun yerine bizzat kurumla görüşerek de dava dosyanızı inceleyebilirsiniz ancak bu çok daha zor ve uğraştırıcıdır. Devletin tanıdığı imkanlar sayesinde internet üzerinden dava dosyanızı inceleyerek güncel durumu kolayca takip edebilirsiniz.

UYAP Üzerinden Dava Dosyası İnceleme

Dava dosyası UYAP üzerinden incelenir. Ülkemiz vatandaşlarının yargı hizmetinden en iyi ve hızlı şekilde faydalanabilmek için geliştirilen UYAP vatandaş portalı üzerinden dava dosyası kontrolünüzü sağlayabilirsiniz. Bu sistem üzerinden tüm vatandaşlar adli ve idari yargı birimlerinde tarafı oldukları dava dosyalarına ulaşabiliyorlar. Adliyeye veya ilgili kurumlara giderek bunu kontrol etmek zaman kaybı olabileceği için bu işlemi internet üzerinden yapmak size avantaj sağlayacaktır. UYAP vatandaş portalına TC Kimlik Numarası ve e-devlet şifresi ile giriş sağlayıp dava dosyanızı inceleyebilirsiniz.Aynı zamanda UYAP üzerinden dosyanıza dair ayrıntıları indirme imkanına da sahipsiniz. Duruşma zabıtlarına ve kararlarına ulaşarak dava dosyanızın ne durumda olduğunu öğrenmek adına bu sistem size büyük kolaylık sağlayacaktır.

Dava Dosyası Her Zaman İncelenebilir mi?

Adli ve idari yargı birimlerinde tarafınıza ait herhangi bir dava dosyası bulunuyor ise UYAP üzerinden bu dosyanın kontrolünü sağlayabilirsiniz. Vatandaşların yargı sisteminden en iyi şekilde faydalanmasını sağlayan UYAP sayesinde dava dosyası sorgulama işlemini gerçekleştirebilir ve dosya takibi yapabilirsiniz. Bu işlem için herhangi bir zaman kısıtlaması bulunmamakla beraber tek ihtiyacınız olan bir e-devlet şifresidir. Eğer bir e-devlet şifreniz varsa TC kimlik numaranızla sisteme giriş yapıp dava dosyanızla ilgili tüm bilgilere ve ayrıntılara kısa süre içinde ulaşabilirsiniz. E-devlet şifreniz yok ise, mobil imza veya e-imza ile de giriş yapabilirsiniz. Bunların hiç birine sahip değil iseniz en yakın PTT şubesinden e-devlet şifresi alabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Sabıka Kaydı Nedir? Nasıl Sabıka Kaydı Alabilirim? başlıklı makalemizde edevlet adli sicil sabıka kaydı alma, internetten sabıka kaydı alma ve online adli sicil kaydı hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör