Cumhurbaşkanına Hakaret Suçu ve Cezası Nedir?

Cumhurbaşkanına hakaret suçu, halkı temsil eden ve ülkenin komutanlık görevinde yer alan kişiye edilen hakaret sonucu meydana gelmektedir.

0
104
cumhurbaşkanına hakaret suçu

Cumhurbaşkanının Anlamı Nedir?

Cumhurbaşkanı kelimesi Arapçadan gelmektedir. Aslında Osmanlıca bir tabir olup Reis-i Cumhur olarak ihtiva edilir. Bilindiği üzere reis, başkan anlamına gelir. Birleşerek kelime bütünlüğünü sağlayan Cumhur ise, halk, millet ve topluluk anlamları taşımaktadır. Osmanlı özellikle Türk halkının temsiliyesi Cumhur üzerinden yapılmaktadır. Reis-i Cumhur ise Türkiye Cumhuriyetinin yani Türk halkının başkanını ihtiva eder. Peki, Cumhurbaşkanına hakaret suçu nedir?

Cumhurbaşkanına Hakaret Suçu Nedir?

Cumhurbaşkanı, Türkiye adına konuşacak olursak Türk halkını temsil eden başkan sıfatında görev yapan bir kişidir. Dolayısıyla Cumhurbaşkanına yönelik hakaretlerin bulunması aslında Türk halkına edilecek bir hakaret midir? Soruları da çokça sorular sorulardır.

Cumhurbaşkanının aleyhinde hakaretlerde bulunan kişiler, Türk Ceza Kanununun 299. maddesinde yer alan ölçülere göre cezalandırılmaktadır. İlgili ceza genel olarak, Cumhurbaşkanlığı görevinde bulunan kişiye direkmen bir hakaret ile meydana gelir. Özelilikle Cumhurbaşkanlığı makamı ve toplumun düşünce ve duygularını sarsan kelamlarla teşkil edilir. Ayrıca Cumhurbaşkanının saygınlığı ve şerefini ayaklar altına alacak tüm söylemler ilgili suçun içinde barınmaktadır.

Cumhurbaşkanlığına ithaf edilen ilgili ceza, aslında Cumhurbaşkanının saygınlığını ve şerefinin korunması için konulan bir olgudur.

Cumhurbaşkanlığına Hakaret Suçlarını Oluşturan Unsurlar Nelerdir?

İlgili suç, Yukarıda da belirttiğimiz gibi Cumhurbaşkanının şerefini korumak için koyulan bir olgudur. Ayrıca konulan bu cezai işlemle korunması planlanan kişi Devlet kuvvetleridir.

İlgili suçu herkes işleyebilir. Ancak suçun Cumhurbaşkanlığı forsunda bulunan kişi görevdeyken işlenebilir.

Suç, kişinin onuru ve şerefini rencide duruma düşürecek her durumda meydana çıkabilir.

İlgili suçun, yanında olmadan hakaret edilmesi ya da yüze karşı bir duurmda işlenmesi arasında bir fark yoktur. Bir kişinin duyacağı şekilde edilen her durum suç değeri taşır.

Cumhurbaşkanına Hakaret Suçunun Cezası Nedir?

Cumhurbaşkanına hakaret suçu

İlgili suç, Türk Ceza Kanununun 299. maddesinde yer alan kısaslarla uygulanmaktadır.

  1. Türk Ceza Kanununun 299. maddesinin 1. fırkasında yer alan, Cumhurbaşkanlığına hakaret edecek kişi genel olarak 1 seneden 4 seneye kadar hapis cezasına çarptırılmaktadır.
  2. Türk Ceza Kanununun 299. maddesinin 2. fırkasında yer alan, İlgili suçun bile isteye, alenen işlenmesi durumunda uygulanacak ceza yarı oranında arttırılması ön görülür.
  3. Türk Ceza Kanununun 299. maddesinin 3. fırkasında yer alan, İlgili suç sonrasında kovuşturmaya tabi tutulabilmesi için, Adalet Bakanlığının vereceği izinle doğru orantılı hareket edilmektedir.

Cumhurbaşkanına Hakaret Suçunun Davası İçin hangi Mahkeme Görev yapar?

İlgili suç için asliye ceza mahkemesi görev yapmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Ağır Ceza Mahkemesi Nedir? başlıklı makalemizde ağır ceza mahkemesi, Ağır Ceza Mahkemesi Nedir? ve Ağır Ceza Mahkemesi ve Görevleri Nedir? hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör