Çoklu Barolar Yasası Yürürlüğe Girdi

Günlerdir tartışılan ve en nihayetinde karara bağlanan Çoklu barolar Yasası dün itibariyle yayınlandı. Artık 2 bin kişilik bir avukat birliği belirli illerde baro teşkil edebilecek.

0
230
derhal beraat kararı

Geçtiğimiz günlerde bir fiil haberini yaptığımız ve akabinde dün itibariyle Çoklu Barolar Yasası yürürlüğe girdi.

Genel olarak Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde bulunan Barolar Birliği ve toplamda 80 baro bu duruma karşı çıkmıştı. Nihayet bu duruma ilişkin Avukat Kanunlarının değiştirilmesi ve bazı kanunların değiştirilmesi adına düzenleme karara bağlandı. Bu kanunlar dün itibariyle Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdiği açıklandı.

Aslında kanun tamamen baro kuruluşlarının ve tasfiye edilmesi barolarımızın, Türkiye Barolar Birliğinde hangi biçimde temsil edileceği, bazı kurul komisyonunca görevleri, adli yardımları ve kıyafet özgürlükleri gibi başlıklarda yer alıyordu.

Çoklu Barolar, Ankara, İstanbul ve İzmir’de Yeni Barolar Teşkil Edilecek

Düzenlemesi yapılan Avukat ve bazı Kanunlara ilişkin, bünyemizdeki avukatların sayısı 5 binden fazla bulunan şehirlerimizde 2 bin avukatı kapsayan ve istihdam etmesi planlanan yeni bir baro kurulacaktır. Fakat olası şartlar her daim akılda kalarak barolara kayıt olmuş avukatlarımızca birden fazla bulunan baro,  sadece Ankara, İzmir ve İstanbul’da kurulması planlanmaktadır.

Burada anlatılmak istenen kısaca baroları teşkil edilmesi için 2 binlik avukat şartına, baro levhalarına kayıtlı olmasa bile kamu avukatları ile birlikte KİT avukatları da dahil edilecek. Avukatlar şayet aynı ilde birden çok baro bulunduğu durumlarda istediği herhangi birine kayıt olma özgürlüğüne erişecek.

barolar

Dört kişiden müteşekkil olan kurucular kurulu,  2 bin’i aşkın avukatın imzasını elinde bulundurarak kurulum aşamasını 6 ay’da tamamlayabilecektir. Türkiye Barolar Birliği, bu durum için kati surette kurucular kurulunu devreye sokacaktır.

Kurucular kurulu olarak atfedilen kurul, kurulacak olan yeni baronun genel kurulunu toplama görevinde bulunacaktı. Ayrıca genel kurumda temsil edilmek üzere baronun gerekli organları da oluşturulacaktır. Seçim işlemlerinin tamamlanmasının ardından Türkiye Barolar Birliği’ne bildirilmesi gereken baro, tüzel kişilik elde edecektir.

Tüm Baroların seçimleri aynı gün yapılacak

Kuruluşu tamamen tamamlanan barolar için ilk seçimli olağan genel kurulu, şayet kuruluşunu takip eden ve son rakamına binaen çift rakam olan yıl ekim’in ilk haftasının içinde baro başkanınca bilgi ve davetleri doğrultusunda toplanması planlanmaktadır. Bu da demek oluyor ki tüm baroların seçimleri aynı gün yapılacaktır.

Avukatlar bu kanun ile artık mahkemelerine Türk Barolar Birliğinin belirleyeceği cübbeler ile katılacaktır. Avukatlar ya da stajyerler için mesleklerini icra etmek için kılık kıyafetlerine her ne olursa olsun zorunluluk kılınmayacaktır.

Son olarak mesleğe yeni atılan avukatlarımız, mesleklerini icra ettikleri 5 yıl içerisinde kayıtlı olacakları baroların ön gördükleri aidatları yarı oranlarında ödeyeceklerdir.

Bir önceki yazımız olan Akıllı Telefon Fiyatları Ne Yönde İlerliyor ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

5 1 oy
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör