Cinsel Taciz ve Saldırı Suçlarının Cezası Nedir?

Cinsel taciz ve saldırı suçları, Türk Ceza Kanununun 102. ve 103. meddelerine göre düzenlenmiştir. En büyük suçlardan birisi olarak gösterilmektedir.

0
256
cinsel saldırı suçu

Cinsel Taciz Suçu Nedir?

Cinsel taciz suçu, genel olarak bir kişi cinsel arzularının kölesi olarak başka bir kişi ile arzusunu giderme ve laf atma eylemine verilen isimdir. Bu durum aslında halk arasındaki anlamı sözlü taciz ya da laf atma manalarına geldiğini de biliyoruz.  Bu denli sosyal bir bireye uymayacak kelamlar ve davranışlarda ilgili suç unsurunu oluşturmaktadır.

İlgili suç sadece sokakta yürürken, iş yerinde çalışırken ya da dolmuşa binerken işlenen suçlar arasında değildir. İlgili suç, sosyal medya, telefon ya da internet üzerinden her türlü işlenen bir suçtur.

Cinsel suçlar, Türk Ceza Kanununun 105. maddesinde yer alan “ Cinsel Dokunulmazlığa Karşı Suçlar” çerçevesinde düzenlenmesi yapılmaktadır. Bu suç fail ile cinsel suçun mağduru arasındaki kişi arasındaki fiili ya da sözlü işlenen her türlü ceza suçlarından birini ihtiva etmektedir. Fail burada aniden, hızlı ya da geçici bir süre ile dokunmak suretiyle bir tacizde bulunuyorsa direkmen taciz suçu işlemiş oluyor. Ya da bu suça eğilim gösteren “ seni öpeyim mi?” demesi cinsel taciz suçunu oluştururken, mağduru öpmesi cinsel saldırı suçları arasında incelenmektedir. Bu iki durum arasında gözle görülür farklar mevcuttur.

Cinsel Suçların Kategorileri ve Cezaları Nelerdir?

iftira suçu

Cinsel istismar Suçu: Failin 15 yaşını doldurmamış bir çocuğa cinsel eğilim göstermesi ve bu doğrultu da cinsel suçlarda bulunmasıyla meydana gelen suç türüdür. İlgili Suç Türk Ceza Kanununun 103. Maddesinde yer alan 15 ila 18 yaş arasındaki çocuklara tehdit, cebir ya da hile ile çocukların bedeni kapsamında yapılan tüm fiiller ilgili suçu oluşturur ve cezalandırır.

Cinsel saldırı suçları: Bu ayrıma yukarıda da dikkat çekmiştik. İstismar sözle saldırı ise dokunmak kaydıyla yapılır. Buradaki suç da 15 ila 18 yaşındaki çocuklara tehdit, cebir ya da hile ile dokunmak suretiyle oluşmaktadır. Türk Ceza Kanununun 102. Maddesinin 1.fırkasında yer alan 5 seneden 10 seneye kadar hapis cezası ön verilir.

Mağdurun vücuduna organ ya da fili bir madde sokmak kaydıyla oluşan suçlara 12 seneden az olmamak kaydıyla ceza uygun görülür. (TCK. M.102, f.2)

Eğer cezalarına yer alan, silahla ya da birden fazla kişi ile birlikte, ruh ya da bedenen kendini savunamayacak kişilere istismar vb. durumlar cereyan ederse ceza yarı oranında arttırılır. (TCK. M.102, f.3)

Türk Ceza Kanununun 102. maddesinin 4. fırkasında yer alan, failin saldırı sırasında yaralamaya da mahal verse suça ek olarak kasten adam yaralama suçları da devreye girer.

Türk Ceza Kanununun 102. maddesinin 5. fırkasında yer alan, işlenen suç sonrası mağdur bitkisel hayat girer ya da ölürse, fail müebbet cezaya çarptırılır.

Bir önceki yazımız olan Hırsızlık Suçu ve Cezası Nedir? başlıklı makalemizde hırsızlık suçu, Hırsızlık Suçu Nedir? ve Hırsızlık Suçu ve Cezası Nedir? hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör