Cezaevine mahkum girdi sanatkâr çıktı

Cezaevine mahkum girdi sanatkâr çıktı

Çocuk denilecek yaşta girdiği ceza evinde ömrünün 13 yılını geçiren Yozgatlı Talip İlbaş, tahliye olduğunda iki üniversite bitirmiş, 2 kitap yazmış ve on parmağında on marifeti olan bir sanatkâr olarak hayata atıldı.

Mahkum girdi sanatkâr çıktı

Yozgat’ın Sorgun ilçesinde 2004 yılında iki aile arasında yaşanan kavga Talip İlbaş’ı ağabeyi ve babası ile birlikte parmaklıklar ardına uzun sayılabilecek bir mahkûmiyete sürükledi. Ceza evi İlbaş’ı bedenen mahkum etse de manevi olarak aldığı eğitimlerle özgür bir yaşantının da kapılarını araladı.

İKİ ÜNİVERSİTE OKUDU

Talip, orta okul mezunu olarak girdiği cezaevinde kendini eğitime verdi ve biri açık öğretim iki üniversiteden mezun oldu.

HEM YAZAR HEM DE SANATÇI

İlbaş’ın eğitim tutkusu parmaklıklar arından iki kitap yazmasını sağladı. Ceza evinde açılan meslek edindirme ve sanatsal kurslara da duyarsız kalmayan İlbaş, çıktığında iyi bir hat sanatçısı, çini işlemecisiydi.

HALK EĞİTİM MERKEZİNİN ARANAN ÖĞRETİCİSİ

Tahliye olduğu yıl Bozok Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Geleneksel El Sanatları bölümünden mezun olan İlbaş, şimdi Sorgun ilçesi Halk Eğitim Merkezinin aranan öğreticilerinden bir tanesi.
25 farklı alanda kurs veren İlbaş, kurs aralarında bağlama çalıp türkü söyleyerek halk eğitim kurslarına da farklı bir hava katıyor.

AİLE KAVGASI MAHKUM ETTİ

Talip İlbaş, 2004 yılında iki aile arasında çıkan kavgadan dolayı ağabeyi ve babası ile birlikte Yozgat E Tipi Kapalı Ceza Evine düştüklerini söyledi.

CEZA EVİNİ EĞİTİM EVİNE DÖNÜŞTÜRDÜ

Ceza Evine girdiğinde orta okul mezunu olduğunu hatırlatan İlbaş; “Orada açık öğretimle liseyi, sonradan Açık Öğretim Fakültesinden Sosyoloji, örgün eğitimden de Bozok Üniversitesi Meslek Yüksel Okulu Geleneksel El Sanatları bölümünü bitirdim. Ceza evinde 13 sene 4 ay 23 gün gibi uzun bir süreçte mahkum olarak bulundum” dedi.

MESLEK EDİNDİ SANATKAR OLDU

İlbaşi ceza evinin meslek edindirme kurslarının tamamına katılarak sanatkar bir kimliği de sahip olduğunu söyledi.
“Göstermiş olduğum faaliyetlerin bir çoğunda başarı belgesi, onur belgesi, takdir belgesi gibi bir çok belgeyi aldım” diyen İlbaş; “Bozok Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Geleneksel El Sanatlarından mezun olduğum sene tahliye oldum. Denetimli Serbestlikle 1 yıl şartlı tahliye ile salıverildim. Bu zaman zarfında Sorgun Halk Eğitim Merkezine ücretli öğretmen olarak başvuru yaptım ve kabul oldu” diye konuştu.

İKİ KİTABI VAR

Cezaevinde Sürmelim ve 5 Dakika isimli iki kitap yazan İlbaş, yazarlık kabiliyetini geliştirmek istiyor.

EBRU, HAT, CAM, SERAMİK, AHŞAP YAKMA KURSLARI VERİYOR

İlbaş’ın Halk Eğitim merkezinin aranan öğreticilerinden olan Talip’in 10 parmağında 10 sanat var.
Ebru, hat, minyatür, cam, seramik, ahşap, taş gibi geleneksel el sanatlarını kapsayan kursların tamamını verdiğini söyleyen İlbaş kader mahkumlarına şu mesajı verdi;
“ Hayat farklı bir tanıma sahiptir. Yani inişli çıkışlıdır. Bu gün veya yarın ne olacağı belirsizdir. İnsanların başına işler gelebiliyor. Önemli olan iş geldikten sonra, fiil gerçekleştikten sonra hayattan kopmamak lazım. Tekrardan yeniden başlamak lazım. Cezaevi de ayrı bir dünya, farklı bir yer. Orda ben bittim, tamam hayatım burada noktalandı gibi bir kanıya kapılırsak tamamen kaybolur gideriz. Orada ümidini kesmeden, yılmadan, bıkmadan, usanmadan hayata dört elle sarılmak lazım.”

HALK EĞİTİMİN ARANAN HOCASI

Sorgun Halk Eğitim Merkezi Müdürü Musa Öcal, Talip’i 2 ay önce tanıdığını belirterek; “Hayat hikayesini daha sonra öğrendim. Gördüğüm ve bildiğim kadarıyla Talip çok başarılı bir arkadaş. Her konuda becerikli. Şuanda el sanatları ve hat üzerine kursları devam ediyor. Kursları tam dolu oluyor. Diğer arkadaşlar kursiyer bulmakta zorlanırken Talip en fazla kursu açıyor. 25 tane ful kursumuz oluyor. Hafta sonu çalışıyor aynı şekilde. Ve çok da başarılı” dedi.
Kursiyerlerden Müşerref Ayyıldız da hocalarından memnun olduklarını söyledi. Kol; “Hobi olarak geliyorum. Kendimi geliştirmek için. Burada kutu, ebru çalışması yapıyoruz. Çeşitli tasarımlar yapıyoruz. Talip hoca ile derslerimiz çok güzel geçiyor zamanın nasıl geçtiğini bile anlamıyoruz” dedi.

Yozgat Çamlık Gazetesi

Beğen  
Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir