Cezaevi İnfaz Kurumu kâtibi nedir? Şartları nelerdir?

Cezaevi İnfaz Kurumu kâtibi nedir? Ne kadar maaş alırlar? Şartları nelerdir?

1
691

Genel olarak Ceza İnfaz kâtipleri, verilen hükümlerin girişleri ve çıkışları başta olmak üzere hükümlülerle ilgili kayıtları, tutuklu nakil işlemleri ve disiplin kayıtlarını tutan memurlardır.  Bununla birlikte Yazı işlerinde görev alarak tutulan belge ve kayıtları ilgili yetkililere ulaşmasını da sağlarlar.

Cezaevi Kâtibi ne kadar maaş alır?

İnfaz kurumlarında görevli Cezaevi Katibi diğer memurlar gibi medeni durumlarına göre değişir. Ayrıca görev yılı ve eğitim durumları da bu gelirlere etki eden faktörlerdir. Ancak Ceza İnfaz Kurumu katibi totalde 3,589,69 TL maaş almaktadır.

Cezaevi katibi şartları nedir?

1: 2527 Kanununun 657’de bulunan Devlet memuru kanununun 48. Maddesinde yer alan:

1.1: Türk Vatandaşı olmak (Bulgaristan’dan zorunlu göç edenlerden bu şart aranmamaktadır.)

2: 18 yaşını tamamlamış ve 35 yaşını tamamlamamış olmak.

3: Genel olarak ortaokul mezunu ya da Lise mezunu olmak

4: Tüm kamu haklarından yararlanabilmek

5: Türk Ceza Kanununun 53. Maddesinde bulunan suçlardan olsa dahi kasten işlenen suçlardan en az 1 yıl ya da daha fazla süre ile hapis cezasına çarptırılmamış olmak, devlet güvenliğini tehdit eden suçlardan ceza almamak, Anayasa düzeni ve işleyişine karşı suçlarda bulunmamak

6: Askerlik ile ilişkisi bulunmamak, Askerlik çağında olmamak, Askerlik durumunda olanlar için ertelenmiş ya da yedek sınıfa geçmiş olmak.

Özel şartlar:

1: Yapılacak hız testi sınavında 3 dakikada en az 90 kelime yazıyor olmak (dilerseniz kendinizi denemek için hız testine tıklayarak 3 dakika’da kaç kelime yazabildiğinizi görebilirsiniz.)

2: Bilgisayar kullandığınızı belgeleyen bilgisayar sertifikası, Bilgisayar bölümü mezun diploması ya da bilgisayar alanında herhangi bir mezuniyeti bulunmak.

Cezaevi İnfaz Kurumu katibinin görevi nedir?

1: Hükümlerle ilgili kayıtları, tutuklu nakil işlemleri ve disiplin kayıtlarını, denetimli serbestlik sevkleri ve tahliyelerin bilgilerini tutar.

2: Cezaevi kurum personellerinin özlük dosyalarını tutarlar.

3: Cezaevinde bulunan hükümlü kişilere gönderilen paraların kaydını ve takibini yaparlar.

4: Kanun, Tüzük, Genelgeler ve Yönetmelik bakımından tutukluların dosyalarını incelemelerini yaparlar.

5: Saymanlık görevinde de bulunabilirler. Atölye ve tesislerin işlerini yaparlar.

6: Kapalı cezaevlerinde mektup okuma işlerini de yaptıkları bilinir (bu durum az da olsa yapılır.)

  1. Eğitim birimlerinde de yer alan cezaevi İnfaz Kurumu kâtipleri cezaevi öğretmenine yardımda da bulunabilir.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Yasal Takip Süreci başlıklı makalemizde kredi kartı ödeme gecikmesi, kredi kartı ödemesi ve kredi kartı yasal süreç hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
1 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
nazlı
1 yıl önce

merhabalar, ben ortaöğretim kpss den 83 puan aldım ve bu alıma başvurdum. fakat lisede bilgisayar dersi görmedim. herhangi bir kurstan sertifikam da yok. ama 4. sınıftan liseye kadar yani 4, 5,6, 7 ve 8. sınıfta bilgisayar dersi gördüm. acaba kabul edilir mi? bi şansım olur mu?