Ceza Hukukunda Taksir ve Kast Suçları Nedir?

Ceza hukukunda taksir ve kast suçları nedir? Ceza hukukunda taksir ve kast’a bağlı suçlar, basit taksir, bilinçli taksir, doğrudan kast ve olası kast suçlarıdır.

0
229
trafik güvenliğini tehlikeye sokma

Ceza Hukukunda Taksir ve Kast suçları, 5237 sayılı Türk Ceza Kanununa bağlıdır. Genel olarak 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu üzerinden cezai işlem uygun görülen ilgili suçlar 4 kısımdan oluşmaktadır. Bunlar:

Ceza Hukukunda Taksir ve Kast’a bağlı suçlar

  1. Taksir’e dayanan suçlar:

1.A. Taksir suçuna bağlı basit taksir suçu,

1.B. Taksire suçuna bağlı bilinçli taksir suçları.

2.Kast’a bağlı suçlar:

2.A. Kast’a bağlı doğrudan kast suçu,

2.B.Kast’a bağlı olası kast suçu.

Ceza Hukukunda Taksir ve Kast Nedir?

taksir ve kast suçları

1.A: Taksir suçuna bağlı basit taksir suçu, Suçu işleyecek kişinin öngörülebilir bir durumu ön yükümlülüklere aykırı bir biçimde suça dönüştürme durumudur. Aslında basit taksir suçu bazen de “bilinçsiz taksir” ismiyle de kullanılmıştır. Basit suçuna örnek vermek gerekirse, bir dükkanda çalıştığınızı farz edelim. Bu dükkanda bulunan ve önleminin alınmadığı durumda canınıza kast eden bir durum olursa ya da sizi yaralarsa basit taksir suçu işlenmiş olur.

1.B: Taksire bağlı suçlardan bir diğeri bilinçli taksir suçu, Bir kimsenin suçunun daha önceden öngörülebilir olmasına rağmen kurallar dışı hareketi sonucunda suça mahal veren kişinin işlediği suça verilen isimdir. Örnek verecek olursak, 100 hız sınırı ile gidilecek bir alanda 140 hız sınırına ulaşıp, bir kimsenin ölümüne sebep olan kimse bilinçli taksir suçlarıyla cezalandırılır.

2.A: Kast’a bağlı doğrudan kast suçu, bir kimsenin bile isteye kanunlara aykırı olarak işlediği suça verilen isimdir. Örnek vermek gerekirse, bilindiği üzere bir insanın canına kıymak en büyük suçlar arasında yer alır. Bir kimse eğer herhangi bir yerde bile isteye bir kişinin canına kıyıyorsa doğrudan kast suçunu işlemiş oluyor.

2.B: Kast’a bağlı olası kast suçu, Bir kimsenin suçu işlemesinin öngörülmesine rağmen, bile isteye fiiline devam etmesi ve çevredeki insanlarında bundan etkilenmesine verilen isimdir. Örnek vermek gerekirse, Bir kişinin canına kıyacağına karar vermiş ve bu durumun yaşanmasını öngören bir suçlu, çevredeki insanlarında bundan zarar göreceğini bilerek suçu işlememesi ve çevredeki insanlardan bir veya daha fazlasına zarar vermesinden kaynaklanır.

Ceza Hukukunda Taksir ve Kast Arasındaki Fark Nedir?

Bilinçli taksir suçu ile olası kast suçu arasındaki fark, aslında Bilinçli taksir suçun olasılıklarla işleniyor olmasına karşın olası kast suçunda failin bile isteye suçu işlemesidir. Aslında ikisinde de suç ön görülmüştür.

Bir önceki yazımız olan Kayıp Eşya Üzerinde Tasarruf Suçu ve Cezası Nedir? başlıklı makalemizde Kaybolmuş Ya da Hata Sonucu Ele Geçmiş Eşya Üzerine Tasarruf Suçu ve Kayıp Eşya Üzerinde Tasarruf Suçu ve Cezası Nedir? hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör