Bulaşıcı Hastalıklara Karşı Tedbirlere Aykırı Davranma Suçu Nedir?

Bulaşıcı hastalıklara karşı tedbirlere aykırı davranma suçu, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu ile cezalandırılır. İşte tüm detaylar.

0
173

Bulaşıcı Hastalıklara Karşı Tedbirlere Aykırı Davranma Suçu Nedir?

Bulaşıcı hastalıklara karşı tedbirlere aykırı davranma suçu, genel anlamda kendi vücudunda bulunan virüsü bir diğer kişiye bulaştırma durumu ile meydana gelir. Son dönemde koronavirüs hasebiyle meydana gelen durumları biliyoruz. Çin’in Wuhan kentinde meydana gelen ve çok kısa süre içerisinde neredeyse tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs, tedbirleri de beraberinde getirdi. Koronavirüsün ölücü virüs kategorisinde olması tedbirlerinde alınmasına vesile oldu. Bu bağlamda alınan ilk tedbirler maske, sosyal mesafe ve temizlik konusunda idi. Ancak bunların içerisinde en büyük tedbiri maske bulunduruyor. Bulaşıcı hastalıklara karşın tedbirlere aykırı davranma durumunun cereyan etmesi 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu ile cezalandırılır. Bu bağlamda Türk Ceza Kanununun 195’inci maddesinde yer alan “Kamu Sağlığına Karşı Suçlar” kategorisinde düzenlenmektedir.

Bulaşıcı Hastalıklara Karşı Tedbirlere Aykırı Davranma Suçunun Unsurları Nelerdir?

İlgili suçun, 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 195’inci maddesinde yer alan bilgilerde unsurları bertilmiştir. İlgili durum, bulaşıcı hastalığa yakalanmış ya da ölmüş kişilerin karantina kapsamında bulunmasına uymayıp, aksi yönde davranılmasından meydana gelir. Buradaki amaç kesinlikle kamu durumunun hastalık ve bulaşıcı durumlardan korunmasıdır.

Bulaşıcı hastalığın türü, yayılma şekli, türü ya da kapsadığı alanın hangi durumlarda olduğunun bir önemi yoktur. İlgili hastalık ister bir lokalde isterse bir ülkeler arasında olsun verilen tedbirlere uyulma gereği duyar. Örnek vermek gerekirse, günümüzde en büyük sıkıntıları meydana getiren koronavirüsü düşünelim. Bilindiği üzere, Covid-19 virüsü tüm dünyada ölümcül ve bulaşıcı hastalık olarak kabul görmüştür. Bu bağlamda birçok tedbirde alındı. Bu bağlamda Sağlık Bakanlığı tarafından uygulanması kararlaştırılan tedbirler bizim suçun işlenmesi durumundaki aracımız olacak. Çünkü Sağlık Bakanlığında Covid-19’a karşın tedbirlerin için maske kuralı bulunuyor. Bu bağlamda maske takmayanlar ilgili suçu da beraberinde meydana getirmektedir.

Bulaşıcı Hastalıklara Karşı Tedbirlere Aykırı Davranma Suçunun Cezası Nelerdir?

iftira suçu

İlgili suçun cezası Türk Ceza Kanununun 195. Maddesinde yer alan fıkra ile belirtilmiştir. Bu maddede, bulaşıcı hastalıklardan birine yakalanmış olan ya da bu hastalıktan ölen kişinin karantinada olması durumunda alınan tedbirlere uymayan kişilere 2 aydan 1 seneye kadar hapis cezası uygun görülür.

Bir önceki yazımız olan İş Kazası Tazminat Davası Nedir? başlıklı makalemizde iş kazası, iş kazası gmrevli mahkeme ve iş kazası halleri hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör