Boşanmada Mal Paylaşımı Nedir?

Boşanmada mal paylaşımı, Evlilik döneminde birlikte edinen malların ayrıldıktan sonra eşit bir biçimde paylaşılmasıdır.

0
200
boşanmada mal paylaşımı

Boşanmada Mal Paylaşımı Nedir?

Boşanmada mal paylaşımı, evlilik döneminde birlikte edinen malların mahkeme kararı ile boşanmasının ardından malları eşit bir biçimde paylaşılmasıdır. Kısaca bir kişiyle hayatınızı birleştirdiniz ve eviniz için ortak alışveriş yaptınız. Bu durum nasıl ortak alışveriş ile sonlandıysa ayrıldıktan sonrada eşit bir şekilde mal paylaşımı yapılır. Mal paylaşımı davası, genel itibariyle boşanma davası ile birlikte açılan bir dava değildir. Ancak mal paylaşım davası, boşanma davası ile birlikte açıldı. Bu durumda ilgili mahkeme ilk önce boşanma davasın sonuçlanmasını ister. Doğal olarak boşanmanız durumunda ilgili davanın açılması mümkündür. Kısaca, ilk önce boşanma davası kavuşturmaya bağlanır. Ardından mal paylaşımları yapılır.

Genel olarak Medeni Kanun’da yürürlüğe girmiş olan 01.01.2002 tarihi önemlidir. Mal paylaşımında 01.01.2002 tarihi öncesi ve sonrası 2 dönem olarak karşımıza çıkmaktadır.

  1. Birini dönem: 01.01.2002 tarihi öncesinde satın alınan mallar kimin üzerine kayıtlı ise ilgili mal o kişiye aittir. Çünkü 01.01.2002 tarihinde kabul edilen durumda Mal Ayrılığı Rejimi denile durum kabul edilmişti. Bu durumda mal kimin üzerine ise mal onundur mantığı bulunuyor.
  2. İkinci Dönem:01.01.2002 tarihi itibariyle yürürlükte olan durumda malların ayrı yarıya paylaşılması gibi durumu mevcuttur. Bu durumda Edinilmiş Mallara Katılma Resmi uygulanmaktadır. Bu rejim itibariyle yarı yarıya durumu mevcuttur. Bu durumda eşlerine evlilik içinde edindiği mallar eşit bir şekilde yarı yarıya paylaştırılmaktadır.

Her iki denemde bakıldığında temel kurallar şu durumdadır: Evlenmeden önceki mallar kesin surette üzerine kayıtlı olan kişiye aittir. Bu mallar o kişinin kişisel malları olarak kabul görmektedir. Bu mallar boşanma esnasında paylaşılması muhtemel malların içinde dahil edilmemektedir.

Mal paylaşımı davasına başvuracak kişilere bir uyarıda bulunmamız gerekmektedir. Şayet ilgili davayı açacaksanız mutlaka alacak davası kapsamında açmanız gerekmektedir. Bu hususu unutmamalısınız.

Boşanmada Mal Paylaşımı Davasında Görevli Mahkeme Hangisidir?

aile mahkemesi

Boşanmada mal paylaşımı davasında görevli mahkeme: Eşinizle anlaşamadınız ve ayrılmaya karar verdiniz, boşandınız. Bu durumun ardından boşanmada mal paylaşımı davasını açtınız. Bu dava için görevli mahkeme 4787 sayılı Kanun ile teşkil edilmiş olan Aile Mahkemesidir. Bu duruşma için ilgili mahkemeye başvurulması gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan İsim Ya Da Soyadı Değişikliği Davası Nedir? başlıklı makalemizde asliye hukuk mahkemesi, isim ya da soyadı değiştirme davassı ve isim ya da soyisim değiştirme hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör