Boşanma Davasında Karşı Dava

0
85

Boşanma davalarında nedenlere değinilir ve bunun üzerine taraflar üzerinden görülmesi esas alınır. Ancak belirtilen nedenden farklı olacak şekilde ayrı bir davanın daha açılması üzerine karara netlik kazandırılabilir.

Boşanma Davasında Karşı Dava Ne Zamana Kadar Açılabilir?

Boşanma davasında karşı dava olarak ayrı nedenlere değinilir. Dilekçe eşliğinde tarafların nedene göz atmaları esas alınır. Bunun neticesinde:

  • Boşanma davası tebliğinde yer alan nedene göre karşı dava açılabilir.
  • Karşı dava açma süresi de 15 gün olarak belirtilir.

Bununla birlikte tarafların karşı davaya dair uzatma taleplerine de yanıt verilir. 15 günlük sürecin yetersiz olması halinde uzatma talebine değinilir. Bu şekilde de karşı dava için avukat görüşmelerine geçilir. Son olarak tebliğ üzerinden karşı davanın açıldığını diğer tarafa bildirmek mümkün hale gelir.

Boşanma Davasında Karşı Dava Açmak Zorunlu Mu?

Boşanma davasında karşı dava açmak zorunlu bir süreç olarak adlandırılmaz. Bunun yerine nedenlerin üzerinde durulur. Öncelikle:

  • Boşanma davası açıldıktan sonra 15 günlük yasal sınıra değinilir.
  • Boşanma davası sonuçlanmadan önce karşı davaya yönelmek gerekir.

Aksi taktirde davanın sonuçlanması üzerinde karşı dava talebiniz reddedilir. Nitekim karşı dava ile asıl dava arasında olan başın üzerinde durulur. Bu bağın kopmaması için de asıl davanın halen görülüyor olması önem arz eder. Görülen iki davanın sonucuna bağlı olarak talepler ele alınır. Gerek nedenlerin gerekse tazminat taleplerinin netlik kazanması iki davanın sonucunda mümkün hale gelir.

Bir önceki yazımız olan Tek Taraflı Boşanma Dilekçesi Örneği başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör