Bölge İdare Mahkemesi Nedir, Görevleri Nelerdir?

Bölge idare mahkemesi nedir? Bölge idare mahkemesi, yargı ve idari alanlarda genel görevlerde bulunan üst derece mahkemesidir.

0
329

Bölge İdare Mahkemesi Nedir?

Bölge idare mahkemesi, vergi ve vergiye denk idare mahkemelerinin verdiği kararlara karşın başvurulan istinaf inceleme sonucunda uyuşmazlığın olup olmadığı kontrol eden ve buna mahsuben karar veren bir mahkemedir. Bölge idare mahkemeleri, bölgelerin coğrafi koşulları ve iş hacmi doğrultusunda Adalet bakanlığınca kurulu ve yargılama yapar. Aslında Bölge idare mahkemesi tam anlamıyla yargı ve idari alanlarda genel görevlerde bulunan üst derece mahkemesidir.  Bu nedendir ki, bölge idare mahkemesi tamamen İstinaf mahkemesi adları da uygun görülür. Bölge idare mahkemesi 2576 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu ile açıklanmaktadır. Bunun için ilgili maddeyi kaynak gösterebiliriz.

Bölge İdare Mahkemesinin Görevleri Nelerdir?

suç

 

Bölge idare mahkemesi, İdari Yargılama Usulü Kanunun 4. Maddesinde yer alan görevleri yapmaktadır.

1.Bölge idare mahkemesinin görevleri:

1.A:  Bölge idare mahkemesi ilk olarak mahkemeyi temsil ederler.

1.B: Bölge idare mahkemesi, adalet komisyonuna ve başkanlar kurulana başkanlık eder, kurullarca alınan kararları yürütürler.

1.C:  Bölge idare mahkemesi, diğer kanunlarla birleştirilmiş (verilmiş) görevleri yaparlar.

2.Bölge idare mahkemesi başkanı, üyeleri ve daire başkanlarının görevleri:

2.A: Bölge mahkemesini temsil ederler.

2.B: Bölge idare mahkemesi, adalet komisyonuna ve başkanlar kurulana başkanlık eder, kurullarca alınan kararları yürütürler.

2.C:  Bölge idare mahkemesinin düzenli, verimli ve uyumlu çalışmasını sağlarlar.

2.D: Bölge idare mahkemelerinin yönetim işlerini sürdürürler.

2.E: Bölge idare mahkemelerinde görev alan memurları denetler ya da denetlettirir. Kendisine bağlı olan personeller hakkında disiplin cezalarını uygularlar.

Bölge İdare Mahkemelerinin Yargılama Usulleri Nasıldır?

İdare mahkemesi ilk önce idari yargılama usulüne göre yargılama yapmaktadır. Bu durumda idari yargılama ilk olarak evraklar üzerinde yapılır. İdare mahkemelerinde tüm yargılama ve idare durumları evraklar üzerinden yapıldığı için tanık ya da şahit gibi unsurlar bu mahkemede bulunmaz. Aslında normal mahkemelerden en belirgin farkı da budur.

Bölge İdare Mahkemesinin Bakmakla Yükümlü Tutulan Davaları Nelerdir?

Bölge idare mahkemelerinin bakmakla yükümlü tutulan davaları şunlardır:

İptal davalar: İptal davaları aslında bir durumun hukuka aykırı olduğu durumu göz önünde bulundurularak talep halinde açılan iptal davalardır.

Tam yargı davaları: Davalardan zarar gören kişilerin talepleri doğrultusunda idare aleyhine açtıkları tazminat davalarıdır. Bölge idare mahkemeleri de bu davalara bakmakla yükümlüdür.

Bir önceki yazımız olan Ceza Hukukunda Taksir ve Kast Suçları Nedir? başlıklı makalemizde kast, kast suçları ve taksir hakkında bilgiler verilmektedir.

0 0 oylar
Sizce kaç yıldız?
Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör